Функціонування підприємства проявляється через розвиток всіх напрямів діяльності. Графо-аналітична модель підприємства представляє собою область яка утворена векторами, що являють собою сфери (напрямки) діяльності підприємства. Схожі напрямки об’єднуються в n - інтегровані напрямки діяльності підприємства. Якщо обрано чотири інтегровані напрямки діяльності підприємства, то графо-аналітична модель набуває вигляду квадрату потенціалу підприємства, якщо три - трикутник потенціалу підприємства. На перетині векторів розміщується точка розвитку потенціалу підприємства.
Розглянемо принципи побудови графо-аналітичної моделі потенціалу підприємства -квадрат потенціалу підприємства[19,c.189]:
Ø Графічна модель потенціалу підприємства, що призначена для проведення діагностики можливостей підприємства має форму сфери.
Ø Подібна форма представляє усі напрямки діяльності підприємства тим самим розкриває діалектику його потенціалу.
Ø У цілях аналізу необхідно спрощувати форму сфери до форми кола у загальному вигляді, чи до форми іншої фігури в залежності від вибору кількості напрямів діагностики потенціальних можливостей підприємства.
Ø Формування графічної моделі потенціалу підприємства за методом квадрат-потенціалу, передбачає виокремлення чотирьох інтегрованих напрямків:
А) виробництво, розподіл та збут продукції;
Б) організаційна структура та менеджмент;
В) маркетинг;
Г) фінанси.
Ø Якщо в результаті діагностики потенціалу підприємства буде побудовано рівносторонній квадрат то ми отримуємо ідеалістичний стан потенціалу підприємства. В практиці господарювання потенціал підприємства має відокремлену структуру.
Ø Потенціал підприємства може бути прокласифікований за розміром як великий, середній та малий. Великий потенціал підприємства мають підприємства довжина векторів, що утворюють квадрат знаходиться в межах від 70 до 100 у. о Середній від 30 до 70 у. о Малий до 30 у. о.
Метод дозволяє системно встановити кількісні та якісні зв’язки між окремими елементами потенціалу, рівень його розвитку та конкурентоспроможності і на основі цього своєчасно обґрунтувати та реалізувати управлінські рішення щодо підвищення ефективності функціонування підприємства.
Алгоритм графоаналітичного методу оцінки потенціалу
підприємства «Квадрат потенціалу»:[26,c.214-216]
1. Вихідні дані подаються у вигляді матриці (аij), тобто таблиці, де в рядках записані номери показників (i = 1,2,3, ., n), а у стовпцях - назви підприємств, що розглядаються (j = 1,2,3, ., m).
2. По кожному показнику визначається оптимальне значення при урахуванні коефіцієнта чутливості kч і здійснюється ранжування підприємств, з визначенням зайнятого місця.
. Для кожного підприємства знаходимо суму місць (Рj), отриманих у ході ранжування, за формулою:
(3.2.1)
4. Трансформуємо отриману в ході ранжування суму місць (Рj) у довжину вектора, що створює квадрат потенціалу підприємства (рис. 1).
Рис. 3.2.1. Квадрат потенціалу підприємства
Квадрат потенціалу підприємства має чотири зони відповідно до розділів (k), які застосовані в розглянутій системі показників, та чотири вектори (В), що створюють його
Отже, довжину вектора, що створює квадрат потенціалу підприємства (Вk, де k = 1,2,3,4), знаходимо за допомогою формули:
(3.2.2)
5. Визначивши довжину всіх векторів, створюємо квадрат потенціалу підприємства і робимо відповідні висновки.
Графоаналітичний метод аналізу “Квадрат потенціалу” має кілька особливих теоретичних аспектів, які необхідно враховувати при його використанні:
Формування Державного бюджету України
Державні фінанси є основою економічного життя держави, зростання
матеріального добробуту населення. Переважна частина державних фінансових
ресурсів зосереджується в бюджетах різних рівнів, які створюють бюджетну
систему держави.
Бюджет завжди був важливим інструментом впливу на розвито ...
Кредитний ризик комерційного банку та шляхи його оптимізації
Поняття
банку органічно пов’язане з поняттям ризику, через те, що банки виконують
функцію перерозподілу ризиків фінансового ринку. Найскладнішим і наібільш важко
прогнозованим з фінансових ризиків є кредитний. Його складність пояснюється
великою кількістю факторів, що чинять вплив на йо ...