Меню сайта

Факторний аналіз рентабельності підприємства

Рентабельність - це показник, що характеризує економічну ефективність.

Існує багато коефіцієнтів рентабельності, які використовуються в залежності від характеру оцінки ефективності фінансово-господарської діяльності підприємства, що в свою чергу, визначає вибір оціночного показника (прибутку). Це може бути чотири різних показники:

- валовий прибуток (стр. 050. ф.№2) - 25,18

операційний прибуток (стр.100 ф.№2) - 3,16

прибуток до оподаткування (стр.170. ф.№2) - 3,16

чистий прибуток (стр.220 ф.№2) - 2,56

В залежності від того, з чим порівнюється обраний показник прибутку, розрізняють дві групи коефіцієнтів рентабельності:

) рентабельність капіталу;

) рентабельність продаж.

До першої групи відносять:

1). Рентабельність активів (Ra) - характеризує, наскільки ефективно підприємство використовує свої активи для отримання прибутку.

(4.1)

Цей показник важливий насамперед для інвесторів.

). Рентабельність власного капіталу (RE) - характеризує, наскільки ефективно підприємство використовує власний капітал.

(4.2)

Цей показник важливий насамперед для власників.

До другої групи входять:

1). Валова рентабельність реалізованої продукції (RG) - характеризує ефективність виробничої діяльності, а також ефективність політики ціноутворення.

(4.3)

). Операційна рентабельність реалізованої продукції (Rо) - показує рентабельність підприємства після відрахування витрат на виробництво та збут товарів, тобто затрат, які не відносяться до операційної діяльності.

Якщо, наприклад, валова рентабельність не змінюється, а операційна в динаміці - зменшується, то це може свідчити про збільшення адміністративних та збутових видатків.

(4.4)

). Чиста рентабельність реалізованої продукції (RN) - характеризує повний вплив структури капіталу і фінансування підприємства на його рентабельність.

Якщо операційна рентабельність не змінюється, а чиста рентабельність зменшується, це може свідчити про збільшення фінансових видатків, отримання збитків від участі в капіталі інших підприємств або про підвищення суми податкових платежів, що сплачує підприємство.

(4.5)

Для оцінки рентабельності не існує абсолютних загальноприйнятих значень тому, що ці показники різко коливаються за галузями. Але ріст показників рентабельності в динаміці є позитивною тенденцією.

Таблиця 4.1. Динаміка показників рентабельності продажу

№п/п

Показник

2010 рік,%

2011 рік,%

Темп росту,%

1.

Валова рентабельність реалізованої продукції

22,17%

24,10%

0,0194

2.

Операційна рентабельність реалізованої продукції

0,39%

0,54%

0,0015

3.

Чиста рентабельність реалізованої продукції

-0,11%

-0,38%

-0,0027

Перейти на сторінку: 1 2 3

Читайте більше

Інвестиції у формі капітальних вкладень
Капітальні вкладення - інвестиції в основний капітал, зокрема видатки нове будівництво, розширення, реконструкцію і технічне переозброєння діючих підприємств, проектно-пошукові роботи, будівельно-монтажні роботи щодо спорудження будинків та споруд й комунікацій до них та інші витрати кап ...

Сутність поняття «фінансова стійкість підприємства», її види та завдання аналізу
Фінансова стійкість підприємства є однією з головних умов життєдіяльності, розвитку й забезпечення високого рівня конкурентоспроможності підприємства. Саме фінансова стійкість підприємства характеризує ефективність операційного, фінансового та інвестиційного розвитку, містить необхідну інформаці ...