Меню сайта

Перспективи вдосконалення діяльності ДПС України в умовах проведення адміністративної реформи

• суму витрат із штучного запліднення, а також оплати вартості державних послуг, пов'язаних з усиновленням дитини.

До складу податкового кредиту включають фактично понесені витрати, документально підтверджені платником податку.

Однією з умов переходу до пропорційного оподаткування доходів громадян є розширення податкової бази. її розширення покликане запобігти зменшенню податкових надходжень до бюджету держави внаслідок зниження податкової ставки. Крім того, воно створює сприятливіші умови для реалізації ідеї оподаткування комплексного доходу (доходу з усіх джерел), що є однією з теоретичних концепцій доходу як об'єкта оподаткування (концепція Шанца - Хейга - Сімонса, або концепція SHS). Відповідно до цієї концепції комплексний дохід, що розглядається як реальний приріст чистої вартості, який включає ринкову вартість прав, що реалізуються у поточному споживанні, та чистий приріст капіталу [8, с. 288], найбільше відображає спроможність сплачувати податки. Отже, податок, що ґрунтується на концепції SHS, оцінюється як такий, що більшою мірою відповідає моделі оптимального податку на доходи громадян.

Теоретичній концепції оптимального оподаткування відповідає і підвищення неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, застосування якого прирівнюється до надання соціальної пільги платникам з низьким рівнем доходів.

При цьому пов'язаність величини соціальної пільги з величиною мінімальної заробітної плати відкриває можливості й для її зростання в майбутньому, яке буде відбуватися слідом за переглядом величини мінімальної заробітної плати.

Конструктивними є ідеї поступового підвищення податкової соціальної пільги, що дасть змогу зменшити бюджетні ризики, зумовлені запровадженням єдиної ставки податку, а також надання права на соціальну пільгу не всім категоріям громадян, що може дещо зменшити несправедливість, зумовлену застосуванням єдиної ставки до різних за величиною доходів.

Значним кроком вперед порівняно з проектом Закону "Про податок з доходів фізичних осіб" стала відмова від включення соціальної пільги до податкового кредиту, наслідком чого було б її відшкодування за підсумками року. Така норма мала б низку негативних наслідків:

по-перше, кредитування протягом року держави платниками на суму, що дорівнює добутку величини соціальної пільги на

величину податкової ставки (внаслідок стягнення протягом року податку з кожної гривні доходу);

по-друге, неминучі в умовах інфляції втрати платників внаслідок нееквівалентності відшкодованих за підсумками року сум податкового кредиту сплаченим протягом року сумам;

по-третє, ризик невчасного і неповного відшкодування платникам з місцевих бюджетів сум податкових кредитів, загроза якого стає цілком реальною з урахуванням досвіду відшкодування податку на додану вартість;

по-четверте, зростання витрат на адміністрування податку в результаті розширення кола платників (за рахунок дрібних платників), з якими необхідно було б працювати органам податкової служби.

З урахуванням зазначеного вище можна стверджувати, що відмова від включення соціальної пільги до податкового кредиту відповідає інтересам і держави, і платників.

Щодо використання в Законі терміна "податковий кредит" необхідно зазначити, що його вжито не точно. В науковій літературі під податковим кредитом розуміється зменшення суми валових податкових зобов'язань (нарахованого податку) для визначення остаточних зобов'язань (суми податку, що має бути сплачено до бюджету). Витрати, які в Законі України віднесено до податкового кредиту, зазвичай називають соціальними податковими вирахуваннями (знижками) (вирахування або знижки на відміну від податкового кредиту - це зменшення валового доходу при розрахунку оподатковуваного доходу). По суті, витрати платників на лікування, освіту тощо не можна назвати податковим кредитом, оскільки, здійснюючи їх, вони задовольняють певні індивідуальні потреби, а не кредитують державу.

Перейти на сторінку: 1 2 3 4 5

Читайте більше

Державний бюджет та державний борг в Україні
Актуальність даної теми полягає в тому, що зараз в Україні гостро стоїть питання про державне фінансування. Зараз окрім того, що існує значний брак коштів у державному бюджеті, Україна має досить великий державний борг. Сучасний розвиток України показує, що саме державний бюджет потребує ...

Земельне оподаткування в Україні
Курсова робота присвячена теоретичному осмисленню актуальної проблеми у сфері земельного оподаткування, а також обґрунтовані шляхи її практичного розв’язання, виконані на основі ретельно проведеного аналізу статистичного матеріалу. Актуальність теми дослідження. В умовах формування в У ...