Провідну роль в інвестиційній діяльності підприємства відіграють реальні інвестиції. Вони є головною формою реалізації стратегії економічного розвитку підприємства.
За допомогою реальних інвестицій відтворюються на простій і розширеній базі основні засоби виробництва, тобто створюється матеріальний фундамент для підвищення продуктивності живої праці через упровадження комплексної механізації та автоматизації виробництва. Завдяки реальним інвестиціям упроваджуються досконаліші форми суспільної організації виробництва: його спеціалізація, кооперування і комбінування.
На рівні підприємства управління інвестиційною діяльністю спрямоване на забезпечення реалізації найефективніших напрямів вкладення капіталу. Управління інвестиціями охоплює кілька етапів, основні з яких відображено на рис.2.1.
Рис.2.1 Процес управління інвестиціями
Початковим етапом управління інвестиціями на рівні підприємства є аналіз інвестиційного клімату країни, що ґрунтується на вивченні таких прогнозів:
динаміки валового внутрішнього продукту і обсягів виробництва продукції;
динаміки розподілу валового внутрішнього продукту (накопичення і споживання);
розвитку приватизаційних процесів;
законодавчого регулювання державою інвестиційної діяльності;
розвитку окремих інвестиційних ринків, особливостей грошового і фондового;
демографічної ситуації.
Висновки з проведеного аналізу є основою наступного етапу - вибору конкретних напрямів інвестиційної діяльності підприємства відповідно до стратегії його економічного і фінансового розвитку. На цьому етапі підприємство обирає галузеву спрямованість своєї інвестиційної діяльності, визначає інвестиційну привабливість окремих галузей економіки - їх кон'юнктуру, динаміку і перспективи попиту на продукцію цих галузей. Оцінювання інвестиційної привабливості галузей економіки включає: визначення стадії життєвого циклу галузі; позиції галузі щодо її ділового циклу; прогнозування перспектив розвитку галузі.
У процесі аналізу оцінюють також циклічність галузі, порівнюючи динаміку її розвитку з загальноекономічними тенденціями. На основі цієї оцінки передбачають зміни загальноекономічної кон'юнктури.
Завершуючи оцінювання інвестиційної привабливості галузей, з'ясовують:
динаміку розвитку галузі в країні і світі;
умови конкуренції (бар'єри в галузі, відносини між конкурентами, можливість появи товарів-аналогів);
виробничий потенціал виробників і платоспроможність покупців;
законодавство з інвестицій.
Основним показником інвестиційної привабливості галузей є рівень забезпечення прибутковості активів, які використовуються.
Оцінка інвестиційної привабливості галузей доповнюється оцінкою регіонів, оскільки продукція підприємств тієї самої галузі, розміщених у різних регіонах, має різну привабливість. Привабливість регіонів обумовлена їх місце розташуванням, розвитком транспортної мережі, соціальними умовами; розвитком підприємницької інфраструктури; природно-кліматичними умовами, наявністю ресурсів тощо.
Інвестиційна привабливість регіонів України оцінюється за різними критеріями. Результати оцінки регіону порівнюються з середніми показниками по Україні і на цій підставі підприємство приймає управлінські рішення про вибір конкретних напрямів інвестицій.
Наступним етапом управління реальними інвестиціями є вибір конкретних об'єктів інвестування, який починається з аналізу пропозицій на інвестиційному ринку, відбору окремих інвестиційних проектів і фінансових інструментів, що відповідають основним напрямам інвестиційної діяльності й економічної стратегії підприємства. Усі відібрані об'єкти інвестування аналізуються з позиції їх економічної ефективності.
За результатами цього аналізу проводиться ранжування об'єктів за критерієм їх ефективності - дохідності. Відбираються до реалізації ті об'єкти, які забезпечують найбільшу ефективність.
Моделювання фінансових потоків підприємства ЗАТ ТЕТЗ-Інвест
Будь-який вид підприємницької діяльності чітко орієнтований на одержання
прибутку, але будь-який вид діяльності не виключає ризику збитків і банкрутств.
Забезпечення стабільності і ефективності функціонування підприємств України в
мінливих ринкових умовах в першу чергу залежить від якості ...
Iнвестицiйнi ризики та iх оцiнка
Зіткнення з
різноманітними ризиками – звичайна загроза для будь-якого інвестора в умовах
сучасної ринкової економіки. Здебільшого, вкладаючи свої кошти в виробництво
тих чи інших товарів чи послуг, інвестор не може мати цілковитої впевненості в
суспільному визнанні резуль ...