Каси взаємодопомоги, на відміну від „чорних кас”, мали юридичну базу для своєї діяльності. Стаття 379 Цивільного кодексу України РСР, затвердженого 18 липня 1963 року, що має назву „Позикові операції кас громадської взаємодопомоги та фондів творчих спілок”, заклала юридичні основи для їхньої діяльності. В цій статті було сказано, що каси громадської взаємодопомоги при профспілкових комітетах підприємств, установ та організацій видають робітникам і службовцям довгострокові та короткострокові позики. Терміни позик та умов її надання визначаються типовим статутом каси громадської взаємодопомоги.
Ідею кредитної кооперації підтримали і розвинули в діаспорі ті українці, яких після Другої світової війни доля закинула за океан. Рух україно-американських кредитних спілок розпочався зі створення Асоціації американців українського походження „Самопоміч” (Selfreliance Association of Ukrainian Americans). Усвідомивши переваги кредитних спілок як засобу надання потрібних фінансових послуг новим іммігрантам, Асоціація в такий спосіб допомагала стати на ноги сотням тисяч українців, що приїхали до США. Українські кредитні спілки в діаспорі поступово розвивалися і міцнішали.
Після проголошення незалежності України представники діаспори розпочали компанію з відродження кредитного руху. 1991 року при Українській світовій кооперативній раді створено спеціальну комісію для реалізації цієї ідеї. 1992 року під час відвідин Канади тодішній Президент Леонід Кравчук, ознайомившись з діяльністю кредитних спілок української діаспори, дав доручення урядовцям вивчити це питання. Того ж таки року до України прибула друга делегація представників українських кредитних спілок США, Канади та Австралії. Після кількох зустрічей із зацікавленими особами створено Національний оргкомітет з відродження кредитного руху в Україні. Повернувшись до США та Канади, представники українських діаспор почали активно лобіювати питання технічної підтримки кредитних спілок України. 1993 року уряди США та Канади схвалили програми технічної допомоги розвиткові кредитного руху в Україні [5].
Того самого року законодавчим документом для реального розвитку кредитних спілок стало Тимчасове положення про кредитні спілки в Україні, яке затвердив Указ Президента України від 20 вересня 1993 року. Відтак у Києві було відкрито представництва всесвітньої ради кредитних спілок та Канадської кооперативної асоціації.
В березні 1993 року розпочала свою діяльність Канадська програма розвитку кредитних спілок в Україні (КПРКСУ). КПРКСУ була спільним проектом Канадської кооперативної асоціації та Української кооперативної ради Канади, яку фінансувало агентство з міжнародного розвитку [8].
На першому етапі програма поширювала ідеї кредитної кооперації, працювала з ініціативними групами, організовувала стажування представників українських кредитних спілок у Канаді, а канадських - в Україні, відібрала 7 модельних кредитних спілок (які одержали техніку та фінансову допомогу від КПРКСУ).
У квітні 1996 року КПРКСУ розпочала другий етап своєї діяльності, який тривав до квітня 2001 року. На цьому етапі, зокрема, виконані такі завдання:
відібрали 20 модельних кредитних спілок;
створили разом з модельними кредитними спілками низку змодельованих кредитних спілок (тобто тих кредитних спілок, яким мали надавати допомогу модельні кредитні спілки);
сприяли розвиткові кредитних спілок у тих регіонах, де вони ще не існували;
підтримували жінок у кредитній кооперації;
надали допомогу в розробці відповідної законодавчої бази для кредитних спілок;
підвищували кваліфікацію фахівців, які організовували і проводили навчання з ініціативними групами;
організовували стажування фахівців канадських кредитних спілок в Україні;
Аналіз фінансового стану підприємства
З
переходом до ринкових відносин у народному господарстві України виникло безліч
проблем і невирішених питань. Господарська діяльність підприємств, як і інші
явища суспільного життя, потребує систематичного вивчення для успішного й
ефективного управління нею. Одним із способів вивчення д ...
Майнове оподаткування в Україні
Сучасне
майнове оподаткування є складовою частиною і невід’ємним елементом податкової
системи нашої держави. Але цей напрямок в оподаткуванні на сьогодні - один з
найменш розроблених, незважаючи на ту увагу, що приділяється йому з боку
політиків та науковців. Майнове оподаткування застос ...