За умов ринкової економіки спостерігається відхід від загального планування на підприємстві в бік фінансового з розробкою цілої низки бюджетів за структурними підрозділами.
Бюджет - це оперативний фінансовий план, що складається у формі кошторису або балансу доходів і витрат на короткостроковий період і забезпечує ефективний контроль за надходженням та витрачанням коштів на підприємстві та є основою для прийняття управлінських рішень.
Бюджет базується на науково обґрунтованих принципах, практичне значення яких є необхідною умовою ефективності процесу бюджетування.
Найважливішими серед таких принципів є [8,56]:
1) принцип повноти;
2) принцип реальності;
) принцип інтегрованості;
) принцип гнучкості;
) принцип економічності.
Впровадження бюджетування має низку переваг.
1) щомісячне планування бюджетів структурних підрозділів дає змогу одержати більш точні показники розмірів і структури затрат, ніж фінансова звітність, і, відповідно, більш точне планове значення розміру прибутку;
2) в межах затвердження бюджетів на місяць структурним підрозділам буде надана більша самостійність у витрачанні економії по бюджету фонду оплати праці, що підвищить матеріальну зацікавленість працівників в успішному виконанні планових завдань;
3) бюджетне планування дозволить здійснити режим економії фінансових ресурсів підприємства.
Бюджетування охоплює всі функції менеджменту: планування, організовування, мотивування, контролювання і регулювання. Перший етап реалізації бюджетування - бюджетне планування включає два етапи: 1) планування - розроблення бюджетів; 2) моніторинг (контрольний супровід, нагляд за виконанням бюджетів).
Бюджети, що розробляються на підприємстві, різні за формою та змістом. Ті, які характеризують проміжні операції - закупівлю сировини і матеріалів, бюджет виробництва, - включають інформацію тільки про витрати; інші, наприклад бюджет продажу, - тільки про доходи і т. п. Укрупнені бюджети (бюджет грошових коштів) відображають як витрати, так і доходи підприємства. Форми бюджету підприємство вибирає самостійно.
Значення бюджетування в попередженні кризових ситуацій на підприємстві полягає у поліпшенні планування, що позитивно впливає на підвищення продуктивності праці працівників підрозділів та ефективність використання матеріальних і фінансових ресурсів.
Бюджетування спрямоване на виконання двох основних завдань: 1) визначення обсягу і складу витрат, пов'язаних з діяльністю окремих структурних одиниць і підрозділів; 2) забезпечення покриття цих витрат фінансовими ресурсами.
Бюджетування базується як на самостійно розроблених підприємством, так і на загальновизнаних вимогах і процедурах. До останніх належать: 1)розроблення бюджетів усіма підрозділами; 2) забезпечення єдиного порядку підготовки, аналізу і затвердження бюджетів; 3) координація діяльності підрозділів підприємства у процесі розроблення бюджетів; 4) структурованість бюджетів; 5) обґрунтованість показників бюджетів; 6) відкритість бюджетів до змін; 7) участь у бюджетуванні менеджерів усіх підрозділів, що відповідають за виконання бюджету.
Схематично процес управління бюджетуванням представлено на рис. 1.1.
До впровадження бюджетування поточні результати порівнювалися з результатами за минулий місяць чи аналогічний період попереднього року. Істотними недоліками такого способу була неможливість урахувати зміни в напрямках діяльності підприємства та в планових програмах на поточний рік.
Управління бюджетуванням
Важливе місце в бюджетуванні належить контролю. Ієрархічна система бюджетів підприємства дає змогу встановити ефективний контроль за надходженням і витрачанням коштів, створити реальні умови для реалізації ефективної фінансової стратегії. У міру реалізації закладених у бюджеті планів контролюються фактичні результати діяльності підприємства. Бюджетний контроль - це процес зіставлення фактичних результатів діяльності підприємства з бюджетними, аналізу розбіжностей та внесення необхідних корективів[11,53]. Головними завданнями бюджетного контролю є виявлення суттєвих розбіжностей (наприклад тих, що перевищують 5%) між бюджетними і фактичними показниками, зосереджування уваги менеджерів на них як таких, що потребують докладного аналізу, встановлення причин цих розбіжностей та обґрунтування способів їх усунення. Це один з найпоширеніших способів перевірки виконання бюджетів підприємством.
Аналіз відхилень фактичних показників діяльності структурного підрозділу від бюджетних та з'ясування причин цих відхилень є постійним процесом. Ці відхилення можуть бути як позитивними, так і негативними. За позитивних відхилень фактичний дохід є більшим від запланованого, а фактичні витрати нижчі за бюджетні. За негативних відхилень навпаки: фактичний дохід менший, а фактичні витрати - більші.
Кредитні картки
В
отанні часи банками приділяється велика увага до операцій з використанням
пластикових карток. Одною з причин такої уваги є зміни, які зараз відбуваються
на ринку банківських послуг. Стартовий період розвитку банківських структур в
нашій країні близький до завершення. Цей період характе ...
Прибуток та механізм його розподілу
Поняття прибутку в економічній системі існує у зв'язку з наявністю
товарно-грошових відносин, появою і розвитком інституту власності, особливо
приватної. Перші визначення прибутку збігалися зі значенням валового доходу,
який за індивідуалістичною системою розподілу поділявся на три катего ...