У системі бюджетного менеджменту для кожної країни можливий вибір між двома полярними моделями бюджетного регулювання: конкурентною та кооперативною. Конкурентна модель сприяє підвищенню ефективності та економічному зростанню. Кооперативна модель направлена на бюджетне вирівнювання регіональних диспропорцій, тобто на територіальну справедливість.
Розглянемо першу модель - конкурентну. Модель характеризується: високим ступенем децентралізації влади; високим ступенем фінансової незалежності і самостійності регіональної влади; слабкою участю центральних урядів в політиці вирівнювання горизонтальних диспропорцій. Важливим фактором функціонування цієї моделі є висока мобільність населення
Класичним прикладом використання цієї моделі є приклад США. В Америці розроблена система „бюджетного федералізму”, яка характеризується значним ступенем незалежності регіонів від центру та мінімізацією його перерозподільних функцій. В моделі бюджетного регулювання США фактично відсутній прямий перерозподіл бюджетних коштів між штатами, який такий звичний для України. Разом з тим, в США розроблений ефективний механізм фінансового вирівнювання міжрегіональних диспропорцій. Основними його компонентами є: бюджетне самофінансування штатів та фінансування федеральних цільових програм. Політика самофінансування увійшла в історію під назвою „нового федералізму”. Сутність політики полягає в тому, що в кожному штаті встановлені ті ж податки, які збираються й у федеральний бюджет, однак право на встановлення цих податків є виключною прерогативою самого штату. На відміну від України в США головну частку доходів дає подоходний податок. Найбільш суттєвим обмеженням податкових прав штатів є заборона на встановлення багатьох непрямих податків, таких як ПДВ. В системі бюджетування США такі податки розглядаються як перепони розвитку торгівлі між штатами, що заборонено Конституцією США.
Предметом для наслідування є система планування бюджету в США, адже проект бюджету тут планується на п’ять років, а бюджетні таблиці охоплюють семирічний період: минулий рік, теперішній та п’ять наступних [див. 10 <http://www.raexpert.ru/researches/regions/fin_levelling/>]. Таким чином, в США сформувалась досить ефективна система самофінансування бюджетних органів місцевої влади: 92,3 % доходів штатів складають власні доходи, 88,6 % з яких припадають на регіональні податкові надходження. Регіональні бюджети залежать від федерального уряду менш ніж на 12 %.
Як застосувати досвід США в бюджетному регулюванні України? Насамперед, на мій погляд, щоб розв’язати проблему дефіциту бюджету в Україні слід збільшити дохідну частину бюджету. Це можна зробити, використовуючи досвід США в податковій політиці шляхом акцентування уваги на прямому оподаткуванні замість непрямого. В Україні податки платять незалежно від рівня прибутку. Тобто і більш, і менш заможні громадяни й підприємці сплачують однакову кількість податкових платежів до бюджету. У США навпаки - акцентується увага на прибутковому оподаткуванні, яке є більш соціально справедливим. Однак у цьому контексті в жодному разі не слід збільшувати податкові ставки податку з доходів фізичних осіб та податку на прибуток підприємств. Навпаки, їх необхідно зменшити, тобто створити умови, коли сплачувати податки стане вигідно як для підприємців, так і для фізичних осіб. Утім, не слід забувати й про податковий контроль, адже постане велика спокуса перед платниками податків всеодно продовжувати ухилятись від їх сплати, тому необхідно вдосконалити законодавчу базу та посилити фіскальний нагляд.
Аналіз фінансового стану торгового підприємства ТОВ Агрохімресурс
Фінансовий
стан є важливою характеристикою фінансової діяльності підприємства. Він
визначає конкурентоспроможність підприємства і його потенціал в діловому
партнерстві, є гарантом ефективної реалізації економічних інтересів усіх
учасників фінансових відносин : як самого підприємства, так ...
Аналіз формування та розміщення фінансових ресурсів кредитної спілки
Сучасний
етап розвитку національної економіки України характеризується пошуком
найефективніших важелів та інструментів ведення виробничо-господарської
діяльності. Підвищення ролі приватної власності, розвиток фондового ринку,
активізація зовнішньоекономічної діяльності потребують удоскон ...