· сукупність якісних та вартісних характеристик товару, яка забезпечує задоволення конкретної потреби і визначає його привабливість в очах споживача.
Таким чином, конкурентоспроможність більш широке поняття, ніж якість, воно включає:
· якість як обов’язковий компонент;
· економіку створення, збуту, сервісу товару; економічні можливості споживача.
Слід розрізняти якість та конкурентоспроможність твору. Якість – це просто сукупність тих властивостей товару, які роблять можливим виконання заданих функцій і тим самим задовольняють потребу. Порівнюючи якість двох виробів, ми просто порівнюємо ступінь корисності кожного з них. В той же час, конкурентоспроможність, на відміну від якості товару, визначається тільки тими властивостями, які становлять суттєвий інтерес для споживача і, безумовно, гарантують задоволення певних потреб.
У цілому показники конкурентоспроможності продовольчих товарів характеризують:
· функціональність товарної продукції під час товароруху і використання за призначенням (стандартизовані та регламентовані показники, харчова цінність, здатність товару зберігатися, зручність у використанні);
· економічність виробництва і товароруху (собівартість, ціна споживання);
· престижність споживання (експертна оцінка);
· патентно-правові характеристики .
Таким чином, характеризуючи конкурентоспроможність будь-якого товару, необхідно звернути увагу на наступне:
· конкурентоспроможність товару може бути визначена тільки у результаті його порівняння з іншим товаром, а отже є відносним показником;
· конкурентоспроможність за своєю суттю відображає відмінність продукції від товару-конкурента за ступенем задоволення конкретної суспільної потреби;
· для визначення конкурентоспроможності товару необхідно не просто порівняти його з іншими товарами за ступенем їх відповідності конкретній суспільній потребі, але й врахувати при цьому витрати на маркетинг і витрати споживача на придбання і використання товару для задоволення своїх потреб.
Крім того, слід мати на увазі, що робота щодо підвищення конкурентоспроможності товару ведеться постійно протягом усього “життєвого циклу” товару. Товар є сукупністю трьох складових:
· корисності;
· ціни;
· іміджу.
Ціна та якість є найважливішими ринковими характеристиками товару для споживача. Проте їх оптимальне співвідношення ще не гарантує ринковий успіх продукції. На оцінку товару покупцем виливають смаки, звички. Сукупність стійких уявлень (інколи суто емоційних, а не професійних) і створює імідж товару.
Імідж (англ. image – образ) – це сформоване і постійно підтримуване стійке уявлення покупців про престижність товару, послуги, торгової марки, фірми. В основу іміджу покладено якісні переваги одного виробу над іншими.
Таким чином, дослідження конкурентоспроможності товарів передбачає комплексне вивчення характеристик об’єкта. Результати такого дослідження доцільно відобразити у вигляді дерева властивостей.
Дерево властивостей – це графічне зображення багаторівневої (ієрархічної) структури, яка відтворює сукупність властивостей продукції. Дерево властивостей для харчових продуктів повинно відображати щонайменше функціональність, естетичність, екологічність та економічність об’єкта дослідження.
Функціональність – пристосованість об’єкта до функціонування (використання). Проявляється в різних періодах життєвого циклу об’єкта:
· під час товароруху (транспортування, зберігання, підготовки до реалізації, реалізації);
· під час використання за призначенням (споживання).
Екологічні властивості характеризують показники впливу об’єкта і людини на навколишнє середовище. Естетичні показники характеризують дизайн та зовнішній вигляд товару.
Економічність об’єкта характеризують такі показники, як: собівартість, ціна реалізації, оптові, дрібнооптові ціни і т. ін.
Розглянемо узагальнену структуру факторів конкурентоспроможності, які враховуються індивідуальним споживачем та характерні для країн із розвиненою ринковою економікою.
Розглянувши рис. 2, слід зважити, що під терміном “прицільна якість” у маркетингу розуміється такий рівень якісних параметрів, який максимально відповідає потребам і можливостям споживачів відповідного сегменту.
Оцінка фінансової стійкості та стабільності підприємства
Актуальність
теми. Фінансова стійкість та ліквідність підприємства є
невід’ємними
поняттями ринкової економіки. Кожен суб’єкт господарювання прагне підтримувати
стійкий фінансовий стан, абсолютну ліквідність та платоспроможність.
Головною проблемою ефективного функціонування підприємств ...
Фондовий ринок Казахстану
Фондовий ринок займає особливе місце в загальній системі ринкової
економіки кожної країни. Фондовий ринок - це загальна назва цілої системи
ринків фінансових ресурсів. На сучасному етапі фондовий ринок займає важливе
місце в системі економічних відносин як в середині країни так і поза нею ...