При цьому передбачається, що для фінансування принципів загально районного або загально обласного масштабу частина грошей місцевих органів влади за спільною згодою може передаватися до районних або обласних бюджетів. У той же час до місцевих бюджетів з бюджетів більш високих рівнів можуть передаватися кошти у вигляді субвенцій, субсидій, дотацій. Можливість маневрувати коштами дає можливість місцевим органам влади концентрувати їх на розв'язанні важливих господарських регіональних і соціальних проблем. Крім того, самостійно призначати норми і об'єми витрат на зміст житлово-комунального господарства, установ охорони здоров'я, народного утворення, соціального забезпечення, культури і спорту, органів охорони навколишнього середовища, надавати додаткові пільги і допомогу окремим верствам населення. Місцеві органи зупиняють розміри витрат на утримання управлінського апарату, створюють резервні фонди за рахунок власних прибутків і частин перевищення прибутків над витратами бюджетів нижчих рівнів, які можуть передаватися на договірних і компенсаційних початках обласним органам влади для фінансового збалансування бюджетів регіону.
Таким чином, відповідно до законодавства України реформа бюджетної системи з розрахунком ринкової специфіки базується на основі принципів:
а) закріплення за кожною ланкою бюджетної системи певних джерел прибутків;
б) встановлення диференційованих податків на прибуток в залежності від виду діяльності, і рівноправних податків на всі форми власності, впорядкованості і залежності в рамках кожного виду діяльності;
в) забезпечення самостійності кожного осередку бюджетної системи в формуванні і використанні закріплених прибуткових джерел.
Система органів, що контролює фінансово-господарську діяльність в Україні
Формування ринкової економіки в Україні розпочинається з
відтворення ринкових інституцій, які існували лише в зародковому стані.
На сучасному етапі радикальних реформ, що здійснюються в Україні,
особливої важливості набувають питання вдосконалення управління, однією із
найважливіших фу ...
Механізм оподаткування банків (за матеріалами Вінницької філії ПАТ Кредитпромбанк)
На
сьогодні існує необхідність у формуванні вітчизняної системи податкового
менеджменту банку, удосконаленні його інструментарію, що забезпечить нарощення
конкурентних переваг та ефективне функціонування банку.
Проблеми
функціонування системи оподаткування, питання податкового планува ...