Меню сайта

Цінова еластичність

Ця формула показує процентну зміну в розмірі попиту на кожний відсоток зміни в ціні. У силу того, що попит звичайно зменшується в міру росту цін, еластичність вимірюється негативними розмірами. Однак, для спрощення розрахунки еластичності в цьому поділі виражаються в позитивні числах. Еластичний попит має місце в тих випадках, коли цінова еластичність більше 1: невеликі зміни в цінах приводять до великих змін у розмірах попиту. При цьому загальний прибуток зростає, коли ціни знижується, і зменшується, коли ціни зростають. Нееластичний попит має місце в тих випадках, коли цінова еластичність менше 1: цінові зміни незначно впливають на об’єм попиту. Загальний прибуток зростає, коли ціни підвищуються, і падає, коли ціни знижуються. Унітарний попит існує в тих випадках, коли зміни в цінах компенсується змінами в розмірі попиту, як загальний об'єм реалізації залишається постійним. Цінова еластичність дорівнює 1.

Наявність того або іншого типу попиту ґрунтується на двох критеріях: приступності замін і важливості потреби. Якщо споживач вважає, що існує безліч аналогічних товарів і послуг, із яких можна зробити і немає терміновості у вчиненні покупки, попит є еластичним і значно залежить від змін у ціні. Збільшення цін приведе до покупки замінника або відкладеної покупці. Зниження цін збільшить об'єм реалізації, відверне покупців від конкурентів або змусить їх раніш зробити покупку. Дуже еластичним попитом для багатьох споживачів є ціна авіаквитка при поїздках на відпочинок. Якщо ціни підвищуються, споживачі можуть поїхати на автомобілях або відкласти поїздку.

У тих випадках, коли споживачі вважають, що пропозиції фірми унікальні, або існує гостра необхідність у вчиненні покупки, попит є нееластичним і зміни ціни впливають на нього незначно. Ні збільшення, ні зниження цін не зроблять істотного впливу на попит. Наприклад, у більшості районів незалежно від цін на опалювальний мазут попит відносно постійний, оскільки немає реальної альтернативи і людям потрібно опалювати належним способом свої будинки. Прихильність до марки також створює нееластичний попит, оскільки споживачі розглядають свою марку як відмітну і можуть не погоджуватися з заміною; нарешті, надзвичайні обставини збільшують нееластичність попиту. Споживач із спущеною шиною заплатить більше за заміну, чим споживач, у якого є час для пошуку товару.

Слід зазначити, що еластичність попиту змінюється в залежності від діапазону зміни цін для того самого товару або послуги. При дуже високих цінах продаж необхідні товарів падає (наприклад, поїздки в суспільному транспорті скоротяться, якщо оплата виросте з 90 копійок до 3 гривень; це зробить автомобілі більш розумною альтернативою). При дуже низьких цінах попит неможливо стимулювати далі, оскільки ринок насичується і споживачі починають розглядати рівень якості як низький.

Читайте більше

Страхування відповідальності позичальників за неповерненя кредиту
У взаємному зв’язку між кредитором і позичальником предмет їх спільного інтересу - кредит – породжує різні правничо-економічні ситуації: для боржника – зобов‘язання повернути позичені ресурси , а для кредитора право вимагати їх повернення у попередньо узгоджених обсязі і терміні. Неви ...

Соціальний захист населення та його фінансове забезпечення
На сучасному етапі економічного та соціально-політичного розвитку забезпечення належного функціонування системи соціального захисту населення країни входить до першочергових завдань держави. Адже в умовах, ще не сформованої ринкової економіки, відсутності стабільного економічного зростан ...