Оскільки лізинг є однією з форм інвестиційної діяльності, то відомі і загальноприйняті економічні методи оцінки інвестицій застосовні в аналізі і плануванні лізингового процесу.
Найбільш часто застосовуються п'ять основних методів оцінки інвести-цій, які можна об'єднати в дві групи:
- методи, засновані на застосуванні концепції дисконтування: метод визначення чистої поточної вартості; метод розрахунку рентабельності інвестицій; метод розрахунку внутрішньої норми прибутку;
- методи, що не припускають застосування концепції дисконтування ня: метод розрахунку періоду окупності інвестицій і метод визначення бухгалтерської рентабельності інвестицій [7].
Будь-яка методика лізингу заснована на використанні одного або відразу декількох методів оцінки інвестицій.
Однією з перших методику розрахунку лізингових платежів опублікувала Е. Чекмарьова в своїй книзі «Лізинговий бізнес»[4]. Методика призначена для проведення розрахунків загальної суми лізингових платежів і складання графіка їх виплат. У цій роботі вважається, що лізингові платежі складаються з амортизаційних відрахувань, плати за використовувані ресурси, комісійних виплат і платежів за додаткові послуги лізингодавця.
Вважалося, що дана методика прийнятна для розрахунків як фінансового, так і оперативного лізингу. Наводиться варіант розрахунку залишкової вартості лізингового майна після закінчення терміну лізингу і суми дострокового закриття угоди фінансового лізингу. У суму дострокового закриття угоди фінансового лізингу включається три складових:
- вся невиплачена за лізинговою угодою сума лізингових платежів;
- залишкова вартість майна на момент закінчення строку лізингу;
- неустойка, що розраховується як середньорічна вартість майна за період з моменту припинення дії лізингової угоди до повної амортизації обладнання, помножена на суму ставки за користування кредитними ресурсами та ставки комісійної винагороди, які виражені у відсотках.
Перевагою методики можна вважати можливість розрахунку вартості лізингу в будь-який момент дії лізингової угоди. Однак за останні роки методика Є. Чекмарьової дещо втратила актуальність тому, що не відображає ринкових взаємин орендаря і лізингової компанії [4].
Алгоритм розрахунку будується на тому, що зі зменшенням заборгованості за кредитом, одержуваному лізингодавцем для придбання майна, зменшується розмір плати за використовувані кредити. Якщо ставка комісійної винагороди лізингодавця встановлюється у відсотках до залишкової вартості майна, то розмір комісійної винагороди також буде зменшуватися. Вважається за доцільне здійснювати розрахунок лізингових платежів в наступній послідовності:
- розраховуються розміри лізингових платежів по роках, охоплених договором лізингу;
- розраховується загальний розмір лізингових платежів за весь термін договору лізингу як сума платежів по роках;
- розраховуються розміри лізингових внесків відповідно до вибраної сторонами періодичністю внесків, а також погодженими ними методами нарахування і способом сплати.
Методика розрахунку лізингових платежів передбачає визначення суми лізингових платежів, що розраховується за формулою:
, (1.6)
де - загальна сума лізингових платежів за весь період лізингу;
- сума, яка відшкодовує вартість лізингового майна за період лізингу;
Експорт та імпорт капіталу
Актуальність
теми. Кожна країна володіє певними інвестиційними
ресурсами, що складаються з її власних (національних) та іноземних інвестицій.
Ці ресурси можуть використовуватися як для внутрішнього, так і для зарубіжного
інвестування. напрямком руху інвестиційних ресурсів пов'язані поня ...
Доходи місцевих бюджетів їх динаміка та тенденції розвитку
Курсова робота присвячена
теоретико-правовим основам формування доходної частини місцевих бюджетів,
аналізу формування та тенденції розвитку доходів місцевих бюджетів в Україні.
Актуальність теми дослідження. Питання
оптимізації формування доходів місцевих бюджетів та виявлення резерві ...