Вважається, що продажі, поставки і їх оплата здійснюються безупинно, тобто в будь-який момент часу інтенсивності відповідних потоків мають деякі значення. Це дозволяє вважати інтенсивності потоків безперервними або частково безперервними функціями й зображувати графіки їх змін у часі.
Структура внутрішньовиробничих потоків за таких умов представлена на рисунку 2.1
Рисунок 2.1 - Комерційне підприємство з найпростішим циклом руху оборотних коштів
Математична модель руху оборотних коштів включає залежності між поточними значеннями інтенсивностей потоків і величинами активів - запасу товарів і грошових коштів. Поточна величина активу утворюється як результат припливу вхідних потоків і відтоку вихідних. Для запасу товарів:
(2.1)
lеt=0 - початковий момент існування підприємства,
Z(0) - запас товарів у початковий момент.
Аналогічно для грошових коштів:
(2.2)
Співвідношення (2.1) і (2.2) зручніше записувати після диференціювання за часом:
(2.3)
(2.4)
тобто швидкість зміни активу дорівнює інтенсивності вхідного потоку мінус інтенсивність вихідного.
Через те, що оплата поставок здійснюється з відстрочкою, то функція інтенсивності потоку оплати поставок у точності являє собою функцію інтенсивності поставок, зрушену вправо по осі часу на період відстрочки оплати:
(2.5)
де ТК- період відстрочки оплати поставок.
Величину кредиторської заборгованості слід розраховувати аналогічно тому, як це зроблене для активів, тобто як результат припливів і відтоків. Наслідком запису інтегральних співвідношень, аналогічних (2.1) і (2.2), буде необхідність описувати кредиторську заборгованість непозитивними числами.
(2.6)
Визначені інтеграли - це сумарні припливи й відтоки по вхідному й вихідному потоку відповідно, за період від моменту часуt = 0 доt. Припливи оплати відстають в часі від відтоку поставок. Тому залишок - кредиторська заборгованість - буде негативним, враховуючи, що в початковий момент існування підприємства кредиторська заборгованістьK(0)була нульова.
Більш зручна форма запису (2.6) виходить після диференціювання за часом:
(2.7)
Розглянуті залежності між інтенсивностями потоків, активами й джерелами засобів, сутність яких полягає в балансі припливів і відтоків стосовно деяких накопичувачів, наочно ілюструються на рисунку 2.2.
Величини активів представлені у вигляді накопичувачів - «ємностей». Вміст «ємностей»- позитивні значення змінних величин. Величина кредиторської заборгованості показана як вилучення з накопичувача, негативне стосовно нульового рівня.
Рисунок 2.2 - Рух оборотних коштів підприємства
У початковий момент існування будь-якого підприємства засоби вносяться в статутний капітал, як правило, у грошовій формі. Таким чином, сума статутного капіталу розглянутого найпростішого підприємства дорівнює сумі коштів D(0) в момент t=0. Оскільки ми прийняли припущення, що весь прибуток вилучається, то сума власних засобів завжди дорівнює статутному капіталу, отже, грошовим коштам D(0) в момент t=0. Аналогічно кредиторській заборгованості, у математичній моделі власні засоби зображуються накопичувачем з негативним умістом:
S=-D(0) (2.8)
Це дозволяє записати рівняння балансу активів і джерел засобів, отримане шляхом почленного додавання виразів (2.1), (2.2) і (2.6):
Податкова система в Україні
Подальший
розвиток України значною мірою залежить від ефективності фінансової стратегії,
яка забезпечує підвищення добробуту населення, виконання державою своїх
обов’язків та функцій. Адже стабільність і економічний розвиток держави
залежать від її податкової політики. Однією з основних ...
Організація діяльності Центральної районної поліклініки Деснянського району
фінансування облік поліклініка
Інформація
про діяльність підприємства необхідна - працівнику, засновнику(учаснику)
підприємства, представникам контролюючих органів, і, врешті, просто жителям
району, в даному випадку Деснянського, де функціонує центральна поліклініка.
Кожному важливо, ...