Маючи великі обсяги фінансового обігу та відносно велику швидкість переказу грошей між рахунками в різних країнах, банківська система приваблює злочинців. Але найбільша привабливість для злочинців у сфері відмивання грошей є те, що, банківські операції надають коштам, які пройшли крізь банківські рахунки, легальності. Для виявлення таких операцій необхідна ефективна взаємодія суб’єктів первинного моніторингу та держави.
Детально розглянути механізм фінансового моніторингу в банківській сфері дозволяють наступні схеми:
Рисунок 2. Схема фінансового моніторингу у банківській системі України.[2]
Зв’язок між суб'єктами фінансового моніторингу в банківській системі підтримується за допомогою електронних засобів комунікації, що дозволяє досить оперативно реагувати на випадки порушення законодавства (в разі настання випадку, що має ознаки операції,що підлягає фінансовому моніторингу).
Рисунок 3. Схема руху інформації в системі фінансового моніторингу між банками та державними установами України
.[2]
Система організації фінансового моніторингу в банку має такі рівні:
1-йрівень - працівники та відділи, які обслуговують клієнтів;
-йрівень - адміністратор з питань дотримання внутрішніх процедур;
3-йрівень - відповідальна особа банку.
На першому рівні співробітники, які здійснюють операції з клієнтами за відповідними напрямками діяльності, аналізують та виявляють фінансові операції, що підлягають обов’язковому та внутрішньому фінансовому моніторингу.
Якщо працівник банку до або після здійснення фінансової операції вважає, що вона підлягає фінансовому моніторингу, то він усно (з дотриманням вимог конфіденційності) повідомляє про таке адміністратора з питань дотримання внутрішніх процедур, а також не пізніше ніж о 12-й годині наступного робочого дня повідомляє про це засобами АВС В2 або через внутрішньобанківську пошту.
Адміністратор з питань дотримання внутрішніх процедур переглядає включені до реєстру фінансові операції, які виявлені за допомогою програмного забезпечення, а також працівниками банку, та готує інформацію відповідальній особі для прийняття рішення про реєстрацію фінансових операцій та подання інформації до Уповноваженого органу.
На завершальному (третьому) рівні відповідальний працівник банку приймає остаточне рішення щодо реєстрації операцій отриманих від адміністратора внутрішніх процедур та щодо надання інформації про такі операції до Уповноваженого органу.
Відповідальний працівник у разі необхідності вживає необхідних заходів щодо з’ясування суті та мети операції клієнта, що підлягає фінансовому моніторингу.
Для оперативного та якнайшвидшого з’ясування суті та мети операції клієнта відповідальний працівник може залучати працівників інших підрозділів банку.
Після цього відповідальна особа банку за допомогою задачі «Фінансовий моніторинг» (далі - Задача) формує файл-повідомлення, до складу якого включаються операції, що підлягають фінансовому моніторингу, накладає на нього електронний цифровий підпис. Сформований Задачею файл-повідомлення шифрується програмними засобами, умонтованими в АРМ НБУ, та передається засобами електронної пошти Національного банку України на адресу Уповноваженого органу.
Ведення електронного реєстру фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, здійснюється за допомогою програми. «Оператор» виявляє та фіксує-операцію, що підлягає фінансовому моніторингу, у програмі, та передає на підпис «Контролеру». «Контролер» перевіряє операцію щодо необхідності подання та правильності заповнення даних та приймає рішення про подальшу передачу даних «Адміністратору».
Фінансова система України
В
даній курсовій роботі наводиться коротка характеристика основних теоретичних
засад фінансової системи, її складових ланок та основного механізму її
функціонування. Узагальнено теоретичні засади функціонування фінансової
системи. Надається аналіз проблем фінансової системи України. Розк ...
Діагностика фінансового стану підприємства
Моя
курсова робота на тему “Діагностика фінансового стану підприємства”. Планується
розглянути фінансовий стан товариства з обмеженою відповідальністю
“Рако-прінт”. Обрана саме така тема тому, що взагалі всі підприємства сфери
матеріального виробництва в умовах ринкової економіки здійсню ...