На підставі зібраних даних необхідно:
Ø оцінити рівень досягнення результативних показників бюджетної програми через співвідношення фактично отриманих та запланованих результативних показників;
Ø оцінити ефективність програми порівнянням забезпеченого рівня виконання результативних показників програми до рівня їх фінансування.
Зокрема, виконання бюджетної програми може бути оцінено як:
Ø ефективне (рівень показників виконання показників продукту, ефективності, якості перевищував або дорівнював рівню забезпеченого фінансування);
Ø недостатньо ефективне (рівень виконання деяких показників продукту, ефективності, якості був менший за забезпечений рівень фінансування);
Ø неефективне (рівень показників виконання показників продукту, ефективності, якості був значно менший за забезпечений рівень фінансування).
В умовах економічної кризи при проведенні аудиту ефективності основна увага приділяється економності, тобто зменшенню витрат на одиницю виготовлених товарів (робіт, послуг). Проблемою аудиту можуть бути питання: Чи існують шляхи зменшення вартості продукту бюджетної програми? Чому не забезпечено зменшення вартості продукту бюджетної програми?
Наприклад, при дослідженні ефективності використання бюджетних коштів, спрямованих у 2012 році на Медичне лікування, реабілітацію та санаторне забезпечення особового складу Збройних Сил України у закладах Міністерства оборони України, встановлено, що санаторії були завантажені в середньому на 70 - 75 %, а в окремі періоди - менше ніж наполовину.
При виконанні плану фінансування за загальним фондом у 2012 році відповідно на 100 %, план виконано відповідно на 76%, тобто рівень виконання результативних показників програми є нижчим від забезпеченого рівня фінансування.
Впродовж 2012 року медичними закладами Міністерства оборони України вилікувано хворих 95 %. Відповідно фактична вартість лікування одного хворого була більшою за заплановану 105,00грн.
За результатами аудиту ефективності використання коштів за бюджетною програмою 2101080 Медичне лікування, реабілітація та санаторне забезпечення особового складу Збройних Сил України внаслідок того, що у 2012 році не було забезпечено обґрунтованого планування та ефективного використання коштів, додатково виділено за бюджетною програмою з державного бюджету 8,7 млн. грн.
Таким чином, без зрозумілого, прозорого та взаємопов’язаного процесу оцінки ефективності виконання бюджетних програм а також без наукового обґрунтування необхідності існування окремих програм неможливо досягти мети впровадження програмно-цільового методу формування державного бюджету.
Для логічного та повного завершення впровадження такого методу необхідно приділяти більше уваги підвищенню ефективності виконання та оптимізації кількості бюджетних програм.
Аналіз формування та розміщення фінансових ресурсів кредитної спілки
Сучасний
етап розвитку національної економіки України характеризується пошуком
найефективніших важелів та інструментів ведення виробничо-господарської
діяльності. Підвищення ролі приватної власності, розвиток фондового ринку,
активізація зовнішньоекономічної діяльності потребують удоскон ...
Роль кредиту в діяльності підприємства
Комерційний кредит - історично перша форма кредитних відносин.
Практика відстроченого платежу в обмін на негайно одержувані
товари існувала ще на ранніх стадіях
розвитку товарного обміну. Комерційний кредит
(продаж товарів з відстрочкою платежу) виник й утвердився
внаслідок сталого не ...