Метод проведення аналізу власних та позичкових джерел фінансування підприємства аналогічний методу, за допомогою якого, проводився аналіз майна підприємства. Горизонтальній та вертикальній аналіз структури пасивів балансу проводиться за кілька звітних періодів і наведений у таблиці 2.5. (Додаток Б).
Основним джерелом формування майна ПрАТ „Співдружність" є власний капітал. На початок 2009 року його питома вага у складі пасивів підприємства складала 54,8% при абсолютному значенні 135,7 тис. грн На кінець 2009 року відмічається його збільшення на 30,4 тис. грн. (при темпах росту 22,4%). Питома вага до валюти балансу теж збільшилась на 8,2% і стала дорівнювати 63,0%. Така структура джерел формування майна підприємства є ознакою високої фінансової стійкості підприємства. Але на кінець 2010 року спостерігається зменшення власного капіталу на 51,4 тис. грн. (при темпах зменшення у 30,9%), а на кінець 2011 року зменшення на 45,00 тис. грн. (при темпах зменшення у 12,4%). Його питома вага до валюти балансу на кінець 2010 року складає 68,2%, а на кінець 2011 року зменшується на 2,5% і дорівнює 55,8%. Збільшення (зменшення) питомої ваги власного капіталу означає зміну співвідношення власного та позичкового капіталу, яке веде до зміни фінансової стійкості. Тобто чим більша питома вага власного капіталу, тим стабільнішим є фінансове положення підприємства.
На початок 2009 року зобов’язання ПрАТ „Співдружність" складали 59,8 тис. грн., а їх питома вага - 24,1% до валюти балансу. За звітний період вони збільшилися на 5,9 тис. грн. (при темпах росту 9,9%), а їх питома вага теж збільшилась на 0,8% і стала дорівнювати 24,9%. За період 2010 року зобов’язання підприємства зменшилися в абсолютній величині на 30,7 тис. грн (на 46,7%) і питома вага у валюті балансу теж зменшилася на 4,1%. За звітний період 2011 року спостерігається збільшення зобов’язань підприємства в абсолютній величині на 13,4 тис. грн. при темпах росту 38,3% та збільшення їхньої питомої ваги у валюті балансу на 18,0%. Тобто на кінець 2011 року зобов’язання підприємства склали 48,4 тис. грн. з питомою вагою в 38,8% до валюти балансу.
При цьому зобов’язання підприємства складаються на 100% з поточних, які в свою чергу складаються тільки з кредиторської заборгованості. Відсутність цифрового матеріалу у статті короткострокові кредити банки свідчить про те, що підприємство не користується короткостроковими кредитами банків або погашає їх за звітний період. Це є негативним фактором, який свідчить про нераціональну структуру балансу та про високий ризик втрати фінансової стійкості.
Відсутність цифрових даних у статті забезпечення наступних витрат і платежів говорить про те, що підприємство відмовляється від створення цих фондів. Аналогічна відсутність цифрових даних у статті довгострокові зобов’язання вказує на те, що підприємство не користується довгостроковими позичками банків. Залучення довгострокових позик для формування майна підприємства сприяє тимчасовому поліпшенню фінансового становища, при умові, що залученні кошти не будуть замороженні на тривалий час у обороті.
Доходи майбутніх періодів на початок 2009 року складали 52,3 тис. грн За наступні звітні періоди спостерігається зменшення у динаміці числових значень у цій статті балансу. На кінець 2011 року доходи майбутніх періодів підприємства стали дорівнювати 11,00 тис. грн Аналогічна ситуація відбувається і з питомою вагою цього показника. Якщо на початок 2009 року вона дорівнювала 21,1% до валюти балансу, то на кінець 2011 року стала дорівнювати 5,4 %. Зменшення у динаміці цього показника є негативним моментом, бо говорить про зменшення доходів, які належать до наступних звітних періодів.
Податкова система в Україні
Подальший
розвиток України значною мірою залежить від ефективності фінансової стратегії,
яка забезпечує підвищення добробуту населення, виконання державою своїх
обов’язків та функцій. Адже стабільність і економічний розвиток держави
залежать від її податкової політики. Однією з основних ...
Інформаційна система обліку і аналізу розрахунків з постачальниками і підрядниками
На сучасному етапі розвитку народного господарства
проходить подальше вдосконалення управлінської діяльності підприємств. Зміни,
які проходять в економіці України, потребують підвищення ефективності та якості
управлінської праці. Це викликано всезростаючим науково-технічним прогресом,
вп ...