Фінансова криза саме у Греції почалася в жовтні 2009-го відразу після поразки консерваторів і приходу до влади соціалістичного уряду на чолі з Георгіосом Папандреу. Ситуація була важка: дефіцит державного бюджету виявився не 3,7%, а 12,7%. Це більш ніж у 4 рази перевищує максимально допустимий рівень за прийнятими в єврозоні правилам - 3%. Сам по собі такий борг - це ще не катастрофа. У світі є країни, у яких він набагато більше. Японці, наприклад, накопичили борг в приблизно 200% від ВВП. У Америки він не набагато менше. І паніки такої ніде і не було. У деяких країнах Європи справи не набагато краще - зовнішній держборг Естонії - 140% від ВВП, а Угорщини та Румунії - приблизно по 160%. В Ісландії ж він оцінюється в взагалі неймовірні 924% від ВВП. Катастрофою є загальний стан економіки.
Кредитне агентство Standart and Poor's знизило кредитний рейтинг Греції на один пункт з негативним прогнозом, так само вчинили Moody's і Fitch. Взагалі, ця трійка компаній (S & P, Moody's, Fitch) зіграли чималу роль у розвитку останніх економічних криз. Саме вони провокували обвали на біржах, і саме на їх рейтингах грунтувалися подальші дії приватних інвесторів і держав.
Усією Європою робляться спроби домовитися, про те, як вирішувати проблеми Греції, але тим часом уже серед деяких країн ходять ідеї щодо виходу із зони євро і повернення до старих валют. Такі ідеї не покидали і греків, і залишаються до нинішнього моменту.
До січня 2010 року борг Греції становив вже 125% ВВП або 300 мільярдів євро. Відразу ж в інтерв'ю заспокоїв усіх своїх співгромадян міністр фінансів Георгіос Папаконстантіну: «Це абсолютний абсурд, приналежність до євро вельми позитивна для Греції» На тлі грецьких боргів дорожчає золото, яке інвестори розглядають як «тиху гавань» для своїх грошей, і дорожчає долар та євро .
Греція ж, щоб врятуватися, починає масштабну приватизацію, з якої планується виручити близько 2 мільярдів євро, що є лише малою частиною, нездатною покрити грецький борг. Зокрема виставлені були на продаж контрольні пакети акцій різних вантажних портів, авіакомпанії Olympic Airlines і контрольні пакети в електричній і телефонної монополії. Також приймається ряд антикризових заходів, що змусять місцевих жителів тугіше «затягнути пояси». Були сильно урізані всі видатки на соціальні потреби, пенсії, допомоги з безробіття, витрати на охорону здоров'я, освіту, скорочені заробітні плати в державному секторі, різко збільшені прибуткові і непрямі податки. Країни єврозони такі заходи підтримали, а от грецький народ - ні. По країні пройшли масові страйки: закриті державні установи та компанії, університети і банки. Повністю припинилося повітряне, залізничне і поромне сполучення. У великих містах перебої з міським транспортом. І все ж такі «кити» єврозони як Франція і Німеччина дали Греції рятувальний круг у вигляді кредиту, але оснований він був на величезному списку жорстких умов.
Згодом дійшла справа і до реструктуризація боргу. 27 жовтня 2011 Ніколя Саркозі та Ангела Меркель домовилися про списання 50% грецького боргу. Всю ніч лідери держав єврозони вирішували це питання, і тільки рано вранці рішення, яке далося дуже нелегко, було прийнято. Але не буває таких заходів, де всі залишаються в плюсі. Французький банк BNP Paribas опинився у важкому становищі - прибуток банку скоротився втричі, а з кінця червня вартість акцій банку впала на 45 відсотків.
На мою думку, все ж борг Греція не в змозі оплатити і взагалі якось розібратися з ним. Країна повинна допустити дефолт, причому масштабний. Все, що зараз робиться Євросоюзом, викликає рецесію економіки та гальмує економічне зростання Греції, при цьому постійно збільшується її борг. Економісти прогнозують, що в 2013 році спад економіки Греції становитиме 9%. Мені здається, що Греції треба брати приклад з Аргентини, яка зіткнулася зі схожою кризою на початку 2000-х. Аргентина оголосила дефолт, усунула прив'язку своєї валюти до долара, провела деякі реформи, і через 3-4 роки повернулася на колишній рівень. Відмовившись від євро і ввівши власну валюту, курс якої буде відповідати реальному стану економіки, Греція зможе відновити свою конкурентоспроможність на світових ринках. Це буде означати більший попит на робочу силу з боку як місцевих, так і зарубіжних роботодавців. Дефолт Греції буде для неї перепочинком, що дасть час аби розібратися з податковою системою і державною власністю.
Гроші сутність, функції та теорія виникнення
Все наше життя тісно пов`язане з використанням грошей. Ми звикли до
грошей до такої міри, що сприймаємо їх як належне, і не підозрюємо, що в нашому
гаманці лежить один із найвидатніших винаходів людської думки. Гроші виконують важливу економічну
роль. Розмаїття формулювання суті грошей св ...
Оцінка фінансової стійкості та стабільності підприємства
Актуальність
теми. Фінансова стійкість та ліквідність підприємства є
невід’ємними
поняттями ринкової економіки. Кожен суб’єкт господарювання прагне підтримувати
стійкий фінансовий стан, абсолютну ліквідність та платоспроможність.
Головною проблемою ефективного функціонування підприємств ...