Фінансова стійкість передбачає здатність підприємства зберігати заданий режим функціонування за найважливішими фінансово-економічними показниками, спроможність своєчасного і повного виконання зобов’язань підприємства за розрахунками з споживачами, постачальниками, кредиторами, тобто можливість підприємства здійснювати всі потрібні грошові виплати і розрахунки. У процесі функціонування підприємство може мати різну фінансову стійкість, яку поділяють на 4 типи: абсолютна стійкість, нормальна стійкість, нестійкий фінансовий стан та кризово-фінансовий стан підприємства.
Фінансова стійкість - це стан майна підприємства, що гарантує йому платоспроможність. Фінансова стійкість підприємства передбачає, що ресурси, вкладені в підприємницьку діяльність, повинні окупитись за рахунок грошових надходжень від господарювання, а отриманий прибуток забезпечувати самофінансування та незалежність підприємства від зовнішніх залучених джерел формування активів.
Розглянемо наступні коефіцієнти, які можна використати для аналізу довгострокової платоспроможності підприємства:
o коефіцієнт концентрації власного капіталу;
o коефіцієнт концентрації позикового капіталу;
o співвідношення позикового і власного капіталу;
o коефіцієнт забезпеченості за кредитами.
Чим вище значення коефіцієнта концентрації власного капіталу, тим більш фінансово стійке, стабільне і незалежне від кредиторів підприємство. Якщо його значення дорівнює 1 (або 100 %), це означає, що власники повністю фінансують своє підприємство.
Хочемо звернути увагу також на П(С)БО 5, відповідно до якого заповнюється форма фінансової звітності “Звіт про власний капітал”. Показники, наведені у Звіті, можна використовувати для аналізу динаміки структури власного капіталу.
Чим нижчий показник концентрації позикового капіталу, тим менша заборгованість підприємства, тим стійкіше його положення. Зростання цього показника в динаміці означає збільшення частки позикових коштів у фінансуванні підприємства.
Співвідношення позикового і власного капіталу. Як і перераховані вище коефіцієнти, цей показник дає найбільш загальну оцінку фінансової стійкості підприємства. Він розраховується за формулою
Співвідношення позикового капіталу і власного = Позиковий капітал (ряд.430+480+620+630 ф. 1) / Власний капітал (ряд. 380 ф. 1)
Показник має досить просту інтерпретацію: його значення, що дорівнює, наприклад, 0,3, означає, що на кожну 1 грн. власних коштів, вкладених в активи підприємства, припадає 30 коп. позикових коштів. Зростання показника в динаміці свідчить про посилення залежності підприємства від інвесторів і кредиторів, тобто про деяке зниження фінансової стійкості, і навпаки.
Коефіцієнт забезпеченості за кредитами (інше найменування цього коефіцієнта - коефіцієнт покриття відсотка). З його допомогою оцінюється потенційна можливість підприємства погасити позику. Коефіцієнт показує ступінь захищеності кредиторів від несплати відсоткових платежів. Він розраховується за формулою:
Коефіцієнт забезпеченості за кредитами = Фінансовий результат (прибуток) до оподаткування від звичайної діяльності (ряд. 170 ф. 2) + + Витрати на виплату відсотків (ряд. 140 ф. 2) / Фінансові затрати (ряд. 140 ф. 2)
Зменшення значення коефіцієнта порівняно з аналогічним коефіцієнтом попереднього періоду свідчить про збільшення витрат підприємства на виплату відсотків за кредит.
Можна сформулювати правило, яке застосовують для підприємств будь-яких типів: кредитори (постачальники, інші контрагенти) віддають перевагу підприємствам з високою часткою власного капіталу, з більшою фінансовою автономністю, оскільки таке підприємство з більшою ймовірністю може погасити борги за рахунок власних коштів. Власники ж підприємства (акціонери, інвестори, інші особи, які зробили внесок до статутного капіталу) віддають перевагу розумному зростанню в динаміці частки позикових коштів.
Аналіз фінансової стійкості може проводитися із використанням таких показників:
1. Коефіцієнт автономії: Ф.1 (ряд. 380/ ряд. 640) > 0,5
Визначається як відношення загальної суми власних коштів до підсумку балансу, чим більше значення коефіцієнта, тим менша залежність підприємства від зовнішніх джерел фінансування.
. Коефіцієнт фінансової залежності:Ф.1 (ряд. 640/ ряд. 380)
Показник обернений до коефіцієнта автономії; показує, яка сума загальної вартості майна підприємства припадає на 1 грн. власних коштів.
Бюджетна політика України стан та перспективи
Зі становленням України незалежною країною однією з
першочергових завдань постало вирішення проблеми формування ефективної
державної бюджетної політики і особливо правильного вибору в її складі
пріоритетів соціально-економічного розвитку. За часи незалежності України
вироблено певні орга ...
Аналіз фінансового стану підприємства
З
переходом до ринкових відносин у народному господарстві України виникло безліч
проблем і невирішених питань. Господарська діяльність підприємств, як і інші
явища суспільного життя, потребує систематичного вивчення для успішного й
ефективного управління нею. Одним із способів вивчення д ...