Меню сайта

Форми грошей та їхня еволюція. Демонетизація золота. Еволюція кредитних грошей

В своєму розвитку гроші виступають у двох основних формах:

. повноцінні гроші

. неповноцінні гроші

Повноцінні гроші зберігають дві складові: 1) внутрішньо-реальну вартість (набули завдяки витратам на матеріали, з яких вони зроблені - золото); 2) еквівалентну вартість (отримана в процесі обігу).

Демонетизація золота - це перехід від повноцінних до неповноцінних (кредитних) форм грошей. Демонетизація золота - поступовий процес втрати золотом своїх грошових функцій. Проте золото продовжувало виконувати функції світових грошей, а також міри вартості - як основа встановлення національного масштабу цін і, через нього - валютних курсів.

Неповноцінні гроші - гроші,номінальна вартість яких вища від реальної, тобто свою вартість вони набувають в процесі обігу. Право випуску належить державі.

Різниця між номінальною вартістю грошей і витратами на їх повноваження - емісійний дохід казни.

Форми грошей:

) повноцінні гроші

· товарні - предмети першої необхідності, предмети роскоші

· металеві - зливки металу, монети

) неповноцінні гроші - кредитні

· паперові - банкноти, казначейські банкноти, нерозмінні банкноти

· депозитні - традиційні, електронні

· квазі гроші - векселі, облігації, чеки

) змішані - повноцінні + неповноцінні

Кредитні гроші з’явилися як зобов’язання покупця погасити свою заборгованість за отриманий товар,тобто такі гроші є результатом розвитку товарного виробництва, коли купівля-продаж здійснюється у розстрочку. Паперові гроші з’явилися як замінники золотих монет .

Читайте більше

Проблеми та перспективи розвитку кредитних спілок в Україні
Актуальність теми. Принципово новим в Україні в умовах трансформації економіки є створення поряд з банками небанківських фінансово-кредитних інститутів. Закордонний досвід свідчить про те, що небанківські фінансово-кредитні інститути відіграють дуже важливу роль в економічному розвитку к ...

Державний бюджет як інструмент державного регулювання економіки
Провідне місце в системі регулювання економіки держави, створення сприятливого фінансового середовища для швидкого розвитку ринкових відносин, забезпечення макроекономічної рівноваги в економіці належить бюджету. Державний бюджет представляє собою річний план державних видатків і джере ...