Меню сайта

Нормативно-правове регулювання охорони праці на підприємстві

- регулює відносини між роботодавцем і працівником із питань безпеки, гігієни праці та стану виробничого середовища.

У Кодексі законів про працю основними розділами, присвяченими охороні праці, є: “Охорона праці”, “Гарантії і компенсації”, “Праця жінок”, “Праця молоді”, “Нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю”. У ньому конкретизовані нормативні положення Закону України “Про охорону праці” та інших чинних законів.

Закон України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” [3] визначає правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов’язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві.

Забезпечення пожежної безпеки є невід’ємною частиною державної діяльності щодо охорони життя та здоров’я людей, національного багатства і навколишнього природного середовища. Закон України “Про пожежну безпеку” визначає загальні правові, економічні та соціальні основи забезпечення пожежної безпеки на території України, регулює відносини державних органів, юридичних і фізичних осіб у цій галузі незалежно від виду їх діяльності та форм власності.

Власники підприємств, організацій, установ або уповноважені ними органи розробляють на основі державних нормативно-правових актів про охорону праці і затверджують власні нормативні акти підприємства про охороні праці, що діють у межах підприємства, установи або організації.

Нормативні акти підприємства спрямовані на побудову чіткої системи управління охороною праці та забезпечення в кожному структурному підрозділі і на кожному робочому місці безпечних і нешкідливих умов праці, встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях.

Крім указаного на підприємствах діють “Правила внутрішнього трудового розпорядку”, яких усі працюючі зобов’язані дотримуватися. Важливі питання і заходи щодо охорони праці включаються також у колективні договори та в угоди з охорони праці, які укладаються між адміністрацією і профспілковою організацією або трудовим колективом і затверджується на загальних зборах трудового колективу.

Інші закони системи законодавчих актів, спрямованих на реалізацію конституційного права громадян на безпеку праці, регламентують вимоги до вирішення окремих питань охорони праці: пожежної безпеки, радіаційного захисту, виробничої санітарії, епідемічної безпеки, охорони здоров’я. Дотримання вимог цих законодавчих актів є обов’язковим при вирішенні питань безпеки праці в конкретних умовах.

Перейти на сторінку: 1 2 

Читайте більше

Місцеві податки та їх характеристика
В Україні доходи місцевого бюджету формуються, в основному, з таких джерел: податок з доходів фізичних осіб, податок на прибуток підприємств, збори за використання природних ресурсів, місцеві податки і збори, надходження дивідендів від використання місцевого майна, власні надходження бюдж ...

Державний бюджет як інструмент державного регулювання економіки
Провідне місце в системі регулювання економіки держави, створення сприятливого фінансового середовища для швидкого розвитку ринкових відносин, забезпечення макроекономічної рівноваги в економіці належить бюджету. Державний бюджет представляє собою річний план державних видатків і джере ...