Меню сайта

Напрями вдосконалення податкової політики України

Прийняття Податкового кодексу, який набрав чинності з 1 січня 2011 року, покликано вирішити нагальні питання, врегулювати відносини, що виникають у процесі встановлення та зміни податків та зборів в Україні, запровадити однакові «правила гри» для платників податків, і, таким чином, досягти підвищення рівня добровільної сплати податків та збільшення надходжень до бюджетів усіх рівнів.

Основною метою проекту Податкового кодексу є зведення значної кількості законодавчих та нормативних актів до єдиного Закону. Завдання Кодексу - поліпшення умов ведення бізнесу для сумлінних платників та унеможливлення використання схем для ухилення від оподаткування. Кодексом з одного боку посилено відповідальність платників за порушення норм податкового законодавства, з іншого - передбачено зниження податкового тиску на сумлінних платників. Передбачається зниження ставки податку на прибуток з 25 до 20 відсотків, зменшення кількості загальнодержавних податків з 30 до 19, а місцевих податків і зборів з 14 до 5.

Для готелів (3, 4, 5 зірок), які введено в експлуатацію до вересня 2012 року, передбачено звільнення від податку на прибуток на термін 10 років. Це стосується і підприємств легкої промисловості, які не працюють на давальницькій сировині.

На 5 років зроблять канікули із сплати податку на прибуток для компаній, створених після 1 січня 2011 року, або з об’ємом доходів до 3 млн. грн. протягом 3 останніх років і з числом працівників не більше 20 чоловік.

Особлива увага приділена стимулюванню інноваційної та інвестиційної діяльності, що є досить важливим кроком в умовах міжнародної економічної інтеграції. Зокрема, передбачене пільгове оподаткування податками на додану вартість та на прибуток в рамках реалізації інвестиційних проектів. Поліпшення інвестиційного клімату створить перспективи для залучення в країну інвестицій, та, як наслідок, покращить економічний розвиток держави.

Крім цього, передбачається скорочення кількості податкової звітності та спрощення системи документообігу.

Експерти Світового банку (СБ) вважають, що новий Податковий кодекс містить низку позитивних моментів, проте він не вирішує ключові проблеми податкової політики та адміністрування. «Податковий кодекс майже не знижує складність і обтяжливість податкового адміністрування», - йдеться в макроекономічному огляді СБ. Серед негативних аспектів у всесвітньому банку називають зниження податкової бази податку на прибуток (ППП) та податку на додану вартість (ПДВ) через введення податкових пільг. «Таким чином, зниження ставки прямих податків стає фіскально більш складним», - підкреслюється в макроекономічному огляді СБ. Також у СБ незадоволені відстрочкою реформи системи єдиного податку, яка призначена для охоплення малого бізнесу в усіх сферах діяльності і зниження ухилень від сплати податків. Серед досягнень у СБ зазначили оптимізацію місцевих податків, реформування податку на прибуток для страхових компаній і консолідацію окремих частин податкового законодавства в єдиний кодекс.

У Податковому кодексі є й інші спірні положення. Податковим кодексом запроваджено податок на нерухоме майно як місцевий податок, що відноситься до місцевих податків і зборів. В той же час його дійсне впровадження відстрочено у часі (до 2012 року), що позбавляє органи місцевого самоврядування суттєвого джерела ресурсів для фінансового забезпечення їх повноважень.

Податковий кодекс значно скорочує кількість осіб, які матимуть змогу працювати за спрощеною системою оподаткування. На єдиному податку зможуть працювати лише фізичні особи, об’єм доходів в яких не перевищує 300 тис. грн. і число працівників не більше 2 осіб. Кодексом передбачено, що якщо у підприємця за результатами цього року об’єм виручки не перевищить 500 тис. грн., він ще зможе в наступному році працювати на єдиному податку. Але в 2012-му - вже ні. Із видів діяльності, дозволених при використанні спрощеної системи оподаткування, виключається великий список: рекламісти, ріелтори, оптові посередники і торговці, виробники і роздрібні торговці підакцизними товарами (крім продажу пива і столових вин), паливно-мастильними матеріалами, роздрібні торговці ювелірними виробами, «секонд-хендом», роздрібні торговці через Інтернет, торговельні автомати, приватні детективи, юристи, аудитори, бухгалтери, інженери, консультанти з питань комерційної діяльності та управління, управління підприємствами, кадрові агентства, лотерейники, організатори дозвілля (боулінг, більярд тощо), продавці антикваріату; ті, що займаються фінансовою діяльністю; ті, що надають послуги зв’язку, у сфері телерадіооповіщення, експортери, перевізники, експедитори, ті, що на момент подання заяви мають податковий борг. Крім того встановлено заборону на можливість працювати на єдиному податку абсолютно всім юридичним особам.

Перейти на сторінку: 1 2 3 4 5 6

Читайте більше

Аналіз напрямів використання коштів зведеного бюджету Закарпатської області
Разом із здобуттям незалежності перед Україною постало важливе завдання - створення власної фінансової і бюджетної систем, а в даний час - їх подальше вдосконалення. Вирішення цього завдання вимагає переосмислення природи бюджету взагалі і місцевих бюджетів зокрема, визначення їх місця і ...

Місцеві податки та збори як складова системи оподаткування України
Сьогодні податки відіграють вирішальну роль у формуванні дохідної частини державного бюджету. Вони виконують роль регулятора економічних відносин у суспільстві. Створення оптимальної системи оподаткування - одне з найголовніших завдань держави. Економічні відносини, пов'язані з податками, ...