Меню сайта

Сутність бюджетного процесу

Формування Державного й місцевого бюджетів досить складний і тривалий процес. У закордонних державах існує практика складання бюджетів у перспективі на 3 - 5 років з відповідними уточненнями на конкретний рік. Росія з 2007 року формує державний і місцеві бюджети з перспективою на три роки.

У бюджетному процесі України бере участь велика кількість - наукових установ, закордонних і вітчизняних фахівців, державних органів всіх рівнів, політичних партій і цивільних об'єднань. Під час складання бюджету виявляються недоліки минулих років, ураховується прогноз соціального й економічного розвитку нашої країни, здійснюється пошук найбільш раціональних шляхів використання досить обмежених фінансових ресурсів.

В останні роки активізується робота зі складання бюджету на регіональному рівні. Регіони й адміністративно-територіальні одиниці більш вимогливо підходять до рішення своїх фінансових проблем і відповідно відстоюють свої інтереси перед вищими органами влади. Підсилюється активність цивільних організацій профспілок, політичних партій, інших об'єднань громадян, які через своїх представників в органах законодавчої й виконавчої влади відстоюють інтереси трудящих. Все це свідоцтво розширення демократичних принципів у нашому суспільстві.

Прийнятий Верховною Радою Бюджетний кодекс України, що у повному обсязі набув чинності з 1 січня 2002 року, створює сприятливі умови для подальшої демократизації нашого суспільства. Бюджетний процес є своєрідним вимірником, дзеркалом і індикатором ступеня зрілості нашого суспільства, однак у ньому відображається рівень інтелекту, здатність законодавчої й виконавчої влади всіх рівнів задовольнити потреби населення нашої країни.

Прийняття Бюджетногого кодексу - важлива віха в реформуванні міжбюджетних відносин. Кодекс досить чітко врегулював безліч проблем, пов'язаних з бюджетним процесом. У Бюджетному кодексі дане визначення терміна «бюджетний процес»: це регламентована нормами права діяльність, пов'язана зі складанням, розглядом, затвердженням бюджетів, їхнім виконанням і контролем за їхнім формуванням і використанням бюджетів. Все це в комплексі й становить бюджетну систему України.

Прийняття інших нормативних актів по бюджету, розробка чіткого механізму збору й витрати бюджетних коштів, розмежування бюджетних повноважень між рівнями бюджетної системи, створення ефективного бюджетного контролю й пошук шляхів додаткових бюджетних надходжень - це основні фактори, які повинні бути реалізовані в найближчому часі вдосконалювання бюджетної системи.

Читайте більше

Проблеми вдосконалення механізму прямого оподаткування в Україні (історія розвитку та зарубіжний досвід)
Актуальність теми. Податки існують у людському суспільстві майже п'ять століть, але для людини немає більш гнітючої процедури, ніж сплата податків. Великі податки - це завжди неминучі злидні, занепад господарства, шлях до катастрофи і людської трагедії. Там, де великі податки, не може бут ...

Шляхи вдосконалення управління фінансами акціонерних товариств
Господарські функції і права акціонерного товариства як суб'єкта права у правовідносинах реалізують його органи управління. Акціонерне товариство є підприємством з найбільш складною управлінською структурою, що обумовлено так званою акціонерною власністю, тобто тим, що акціонерне товарист ...