Для концентрації коштів з метою цільового фінансування природоохоронних і ресурсосохраняющих заходів, а також для зменшення впливу забруднення навколишнього середовища на здоров'я населення в 1991 році був створений Державний фонд охорони навколишнього природного середовища.
Правовою основою функціонування Фонду є Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991р. №12б4, Постанова КМУ «Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища й стягнення цього збору» від 07.05.1998 р. №643, Постанова КМУ «Положення про Державний фонд охорони навколишнього природного середовища» від 15.02.2002 р. №181.
Головним розпорядником коштів Фонду є Міністерство екології й природних ресурсів в особі його міністра.
Державний фонд охорони навколишнього природного середовища є складовій державного бюджету України.
Фонд діє на державному, обласному й місцевому рівнях.
Джерела надходжень у Державний фонд охорони навколишнього природного середовища
До джерел надходжень Фонду належать:
- збір за забруднення навколишнього природного середовища;
- штрафи за порушення норм і правил охорони навколишнього середовища;
добровільні внески й пожертвування підприємств, організацій, громадян;
інші кошти, певні законодавством.
Основним джерелом надходжень є збір за забруднення навколишнього природного середовища, що встановлюється за:
· викиди в атмосферу забруднюючих речовин стаціонарними й пересувними джерелами забруднення;
· викиди забруднюючих речовин у водні й підземні обрії;
· розміщення відходів у навколишнім природному середовищі.
Ставки збору встановлюються урядом Автономної Республіки Крим і органами місцевого самоврядування на підставі лімітів відходів і викидів забруднюючих речовин і розміщення відходів, а також нормативів оплати за них.
Ліміти викидів стаціонарними джерелами забруднення встановлюються Міністерством охорони навколишнього природного середовища і ядерної безпеки України у формі видачі дозволів на викиди й скидання строком на 5 років.
Об'єктами розрахунку збору є:
- обсяги забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря або скидаються безпосередньо у водний об'єкт, і обсяги відходів, які розміщаються в спеціально відведені для цього об'єктах для стаціонарних джерел забруднення;
- обсяги фактично спожитих видів палива, завдяки використанню яких створюються забруднюючі речовини - для пересувних джерел забруднення.
Нормативи збору встановлюються Кабінетом Міністрів України як фіксовані суми в гривнях за одиницю основних забруднюючих речовин і розміщення відходів.
За викиди пересувними джерелами забруднення нормативи збору встановлюються залежно від виду палива й транспорту.
За понадлімітні обсяги викидів, скидань забруднюючих речовин і розміщення відходів збір нараховується й виплачується в п'ятикратному розмірі.
Сума збору за викиди стаціонарними джерелами забруднення нараховуються платниками самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку року як добуток затверджених лімітів, фактичних обсягів викидів, на норматив збору, що коректує коефіцієнт.
Загальна сума збору визначається як сума збору в границях ліміту й понадлімітні викиди, з огляду на названі фактори.
Збори за забруднення природного навколишнього середовища підприємства (крім розташованих у місцях загальнодержавного значення) перераховуються в таких розмірах
- 20% - у місцеві фонди охорони природного навколишнього середовища, які створюються в складі бюджетів місцевих рад (сіло, селище, місто) на окремі рахунки;
- 50% - у місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища, які створюються в складі бюджетів Автономної Республіки Крим, обласних рад на окремі рахунки;
30% - у Державний фонд охорони навколишнього природного середовища, що створюється в складі Державного бюджету України, на окремий рахунок.
Підприємства, розташовані в місті Києві й Севастополі, збори за забруднення навколишнього природного середовища перераховуються в таких розмірах:
· 70% - у місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища, які створюються в складі місцевих бюджетів місцевих рад, на окремі рахунки;
Міський бюджет пріоритети та механізми
Єдиним хорошим бюджетом
є збалансований бюджет.
Адам Сміт, 1776 р.
Хорошим правилом є те, що бюджет ніколи не повинен
бути збалансованим - крім моменту, коли надлишок, що стримує інфляцію,
змінюється на дефіцит, щоб боротися зі спадом.
Воррен Сміт, 1965 р.
...
Місцеві податки та їх характеристика
В Україні доходи місцевого бюджету формуються, в основному, з таких
джерел: податок з доходів фізичних осіб, податок на прибуток підприємств, збори
за використання природних ресурсів, місцеві податки і збори, надходження
дивідендів від використання місцевого майна, власні надходження бюдж ...