Основними серед них є:
. Коефіцієнт покриття або поточної ліквідності.
. Коефіцієнт швидкої ліквідності.
. Коефіцієнт абсолютної ліквідності (платоспроможності).
Ці показники розраховуються на підставі даних форми №1 шляхом зіставлення поточних активів і поточних зобов'язань підприємства.
Поточні активи - це активи, які постійно обертаються в процесі господарської діяльності підприємства.
До них належать:
оборотні активи;
витрати майбутніх періодів. Незважаючи на те, що це витрати, оплачені наперед, тобто здійснені заради прибутку, очікуваного в майбутньому, цілком можливо, що частина цього прибутку може бути отримана протягом одного року або операційного циклу підприємства. Таким чином, витрати майбутніх періодів зберігають грошові кошти підприємства.
Прикладом таких витрат є витрати, пов'язані з підготовчими до виробництва роботами в сезонних галузях промисловості, з освоениям нових виробництв і агрегатів; оплачені авансом орендні платежі; оплата страхового полісу; передплата на газети, журнали, періодичні та довідкові видання та ін.
Якщо на підприємстві відношення оборотних активів і поточних зобов'язань нижчі, ніж 1:1, то це говорить про високий фінансовий ризик, оскільки підприємство не в змозі сплатити свої рахунки. Співвідношення 1:1 припускає рівність поточних активів і короткострокових зобов'язань. Але, зважаючи на різний ступінь ліквідності активів, можна припустити, що не всі активи будуть негайно реалізовані, а тому виникає загроза для фінансової стабільності підприємства. Якщо значення коефіцієнта покриття значно перевищує співвідношення 1:1, то можна зробити висновок про те, що підприємство володіє значним обсягом вільних ресурсів, що сформувалися завдяки власним джерелам. З позиції кредиторів підприємства такий варіант формування оборотних коштів є найбільш прийнятним. Водночас, з точки зору менеджера, значне накопичення запасів на підприємстві, відтягування грошей у дебіторську заборгованість може бути пов'язане з невмілим управлінням активами. Скорочення величини коефіцієнта поточної ліквідності може статися під впливом двох факторів: 1) зменшення оборотних активів; 2) значного зростання поточних зобов'язань. Для з'ясування причин модифікації цього показника необхідно проаналізувати зміни в складі джерел коштів і їх розміщенні в порівнянні з початком періоду аналізу.
Дана операція являє собою третій етап методики аналізу ліквідності підприємства.
З метою встановлення рівня ліквідності підприємства визначається індекс ліквідності, що вказує кількість днів, необхідних для перетворення поточних активів у готівку, цей розрахунок являє собою четвертий етап аналізу ліквідності.
Державний кредит та державний борг
На
сьогоднішній день видатні вчені всього світу досягли надзвичайно великого
розвитку фінансової системи, ідеально вивчивши всі сторони, аспекти, принципи,
методи функціонування та покращення її діяльності.
Великим
досягненням економіки є виникнення державного боргу та державного кред ...
Управління ліквідністю і платоспроможністю підприємства
У
ринкових умовах суттєвого розширення прав підприємств значно зростає роль
своєчасного і якісного управління ліквідністю і платоспроможністю, та пошуку
шляхів підвищення і зміцнення фінансової стійкості.
Ліквідність
це можливість підприємства фінансувати свою діяльність. Вона характе ...