Місцеві бюджети - основна складова місцевих фінансів. Їх функція, викликана особливими місцевими інтересами. Забезпечення цих Інтересів - головна мета діяльності місцевої влади, що насамперед визначає її функції, а отже, й об’єктивну потребу та закономірність функціонування місцевих фінансів.
Після набуття Україною суверенітету почався процес становлення національної фінансової системи та її складової - місцевих фінансів як об’єктивно економічної реальності, властивої фінансовим системам усіх сучасних цивілізованих держав, що пов’язано з радикальною зміною концепції державної влади, відмовою від її радянської моделі та переходом до організації влади на основі її поділу на законодавчу, виконавчу й судову.
У системі місцевих фінансів з’явилися і розвиваються такі інститути, як самостійний місцевий бюджет, позабюджетні валютні та цільові фонди, комунальна власність, місцеві податки і збори, фінансові ресурси комунальних підприємств тощо.
Одним із головних фінансових фондів місцевих органів влади, за допомогою якого в основному реалізуються покладені на них функції та завдання в межах власної компетенції, зокрема такі, як соціальне обслуговування, початкова і середня освіта, охорона здоров’я, дороги місцевого значення, благоустрій, житлово-комунальне господарство, житлове будівництво, а також делеговані повноваження, визначені центральною владою, є місцевий бюджет.
Якщо також врахувати закономірні відносини між бюджетами різних рівнів, то, виходячи із вищенаведеного, можна сформулювати таке визначення:
Місцеві бюджети - це система формування, розподілу і використання фінансових ресурсів для забезпечення місцевими органами влади покладених на них функцій і завдань, як власних, так і делегованих.
Водночас місцевий бюджет може розглядатися за трьома аспектами.
По-перше, це правовий акт, згідно з яким виконавчі органи влади отримують легітимне право розпоряджатися певними фондами грошових ресурсів.
По-друге, це план (кошторис) видатків і доходів відповідного місцевого органу влади чи самоврядування.
По-третє, це економічна категорія, оскільки бюджет є закономірним економічним елементом будь-якої самостійної територіальної одиниці, наділеної відповідним правовим статусом.
Оскільки місцевий бюджет серед інститутів місцевих фінансів відіграє основну роль у забезпеченні виконання функцій і завдань місцевими органами, то упродовж останніх років було приділено багато уваги посиленню його впливу на економіку і соціальну сферу як інструменту перерозподілу валового внутрішнього продукту, фіскальної діяльності, забезпечення громадських послуг і економічного зростання.
Розв’язання цих проблем тісно пов’язане з утворенням системи самостійних бюджетів, удосконаленням відносин та запровадженням нових способів формування доходів і видатків.
Доходи місцевих бюджетів в умовах трансформації фінансово-бюджетних відносин вимагають вдосконалення та забезпечення їх стабільності з метою здійснення публічних видатків на виконання повноважень органами місцевої влади, їх формування вимагає нових форм і методів планування податків, зборів і обов’язкових платежів та пошуку дієвих інструментів регулювання на усіх стадіях бюджетного процесу. В цих умовах важливе місце відводиться дієвості фінансово-бюджетному законодавству, ефективності системи оподаткування та впливу макропоказників соціально-економічного розвитку на формування доходів місцевих бюджетів на відповідний бюджетний рік та середньострокову перспективу. Міністерство фінансів України при визначенні зведених планових показників доходів бюджету здійснює плановий розрахунок обсягу доходів місцевих бюджетів та плановий розрахунок трансфертів на наступний плановий рік для усіх бюджетів адміністративно-територіальних об’єднань.
Проблеми вдосконалення механізму прямого оподаткування в Україні (історія розвитку та зарубіжний досвід)
Актуальність теми. Податки існують у людському суспільстві майже п'ять
століть, але для людини немає більш гнітючої процедури, ніж сплата податків.
Великі податки - це завжди неминучі злидні, занепад господарства, шлях до
катастрофи і людської трагедії. Там, де великі податки, не може бут ...
Фінансовий контроль операцій з основними засобами комунального підприємства
Перехід
України до ринкових відносин виявив необхідність створення нових економічних
інститутів, регулюючих взаємовідносини різних суб'єктів підприємницької
діяльності, серед яких особливе місце займають інститути фінансового контролю.
Але в умовах ринкових відносин і різних форм власнос ...