Інструментами даної системи виступають такі функціональні елементи: облік (реєстрація і збір облікової інформації), аналіз (проведення аналітичних розрахунків), контроль (контроль за виконанням завдань оперативного управління), бюджет (побудова або корегування бюджетів та планів).
Облік
поєднує такі види, як фінансовий і управлінський та забезпечує інформацією для здійснення оперативного управління. Він враховує зовнішні фактори макросередовища, орієнтований на облік невизначеності, ґрунтується на стратегії діяльності господарства і передбачає такі етапи свого функціонування:
– бухгалтерське відображення сукупного руху грошового потоку;
– методологічна побудова управлінського обліку;
– методика і методологія у формуванні інформації для управління;
– облікова оцінка діяльності товаровиробника.
Дані облікового процесу виступають базою для подальшого аналізу, бюджетування та проведення контрольних процедур.
Аналіз
- це процес комплексного дослідження внутрішніх фінансових ресурсів і можливостей підприємства, спрямований на оцінку минулих і поточних подій з виявленням сильних і слабких його місць та визначенням векторного спрямування подальшої фінансово-господарської діяльності [55].
Бюджетування
- адаптивний процес, за допомогою якого здійснюються регулярна розробка й корекція формалізованих планів, перегляд системи заходів з їх виконання на основі безперервного контролю і оцінки змін під впливом зовнішніх та внутрішніх чинників підприємства [58].
Контроль
полягає у спостереженні та оцінці управлінських функцій щодо забезпечення поставлених цілей через встановлення стійкого зворотного зв’язку. Контрольні функції повинні бути орієнтовані на загальну фінансову стратегію господарювання.
Істотний вплив моніторингу на систему оперативного управління є ключовим заходом економічної діяльності підприємств АПК, що потребує своєчасного аналізу, контролю і регулювання.
Динамічність і непередбачуваність руху грошових потоків, що характеризується наявністю множинності зв’язків і їх елементів, швидкою зміною зовнішніх умов і критеріїв оперативного управління, визначає необхідність розробки засобів цілісної системи моніторингу, а саме його інформаційного забезпечення в управлінні з метою ефективного впливу на кінцеві результати діяльності господарств. Розробка засобів інформаційної підтримки в системі управління визначається необхідністю пошуку нових варіантів ведення фінансової політики підприємства в умовах ринку, що і відповідає цілям управління.
Система моніторингу в управлінні грошовими потоками передбачає першочергове запровадження аналізу дослідження їх руху з необхідністю отримання інформації про:
– величину грошових потоків за визначені проміжки часу (декада, місяць, квартал, півріччя, рік);
– складові елементи грошових потоків;
– напрями руху, що генерують основні потоки.
Аналіз здійснюється за сформованими аналітичними даними фінансової інформації і розпочинається з дослідження складових частин оборотних активів підприємства та їх змін у динаміці. Виходячи з того, що виникнення фінансових труднощів є тенденцією скорочення обороту грошових потоків за наявного зростання поточних зобов’язань, доцільно щомісячно аналізувати співвідношення грошових потоків і найбільш термінових зобов’язань. Це дасть змогу отримувати оперативну і точну інформацію про надлишок або дефіцит грошових потоків підприємства та визначити період їх обороту у днях:
ПОгп=
СЗгп*
Тзп/Огп, (3.2)
де ПОгп - період обороту грошових потоків (дні);
СЗгп - середні залишки грошових потоків (тис. грн.);
Тзп - тривалість звітного періоду (дні);
Огп - оборот грошових потоків за період (тис. грн.).
Для розрахунку використовуються внутрішні облікові дані про величину залишків на початок і кінець звітного періоду. При цьому тривалість звітного періоду становить: за рік - 360 днів, за 9 місяців - 270 днів, за півріччя - 180 днів, за квартал - 90 днів, за місяць - 30 днів, за декаду - 10 днів.
Дефіцит бюджету та його вплив на економічний розвиток
Стан
бюджетної системи можна назвати найважливішим критерієм економічної ситуації в
країні, а однією з найважливіших функцій бюджету є регулювання економіки. Адже
закладені в ньому параметри визначають наявність інвестиційних стимулів і
потенціалу вкладень, рівень соціального захисту гро ...
Аналіз відносних показників фінансової стійкості ТзОВ «Імперія жирів»
Поряд з абсолютними показниками в процесі аналізу необхідно розглянути
відносні показники (коефіцієнти) фінансової стійкості ТзОВ «Імперія жирів». Для
цього нами було виділено ряд показників, які найбільш повно дозволяють
визначити рівень фінансової стійкості, характеризують структуру джерел
фін ...