Податок на прибуток почав застосовуватися з розвитком акціонерної форми капіталу. У ряді країн податок із корпорацій був введений напередодні першої світової війни, проте широкий розвиток він одержав після другої світової війни.
Встановлення податку на прибуток - одного з різновидів прибуткового податку - потребує певного розвитку ринкових відносин. Тільки в умовах реального ринку може формуватись реальна ринкова ціна, а відтак і реальний прибуток. При цьому прибуток є імовірною величиною - з такою ж вірогідністю, як і отримання прибутку, можуть мати місце і збитки. Ринкові відносини не гарантують отримання прибутку, як це було в умовах планового ціноутворення. В перехідний до ринку період, який переживає Україна, при так званому вільному ціноутворенні (вільному тільки з боку виробника) прибуток виступає фактично фіскальною монополією виробника щодо споживача, що пояснюється монополізацією ринку. Вважати такий прибуток фінансовим результатом діяльності підприємства просто безглуздо. Якщо ж прибуток є фіскальною монополією, то таким по суті буде і податок на прибуток.
Прибутковий податок з юридичних осіб може встановлюватись і відносно валового доходу. Однак це означає більш високий рівень узагальненого оподаткування. Тому цілком логічним було б звільнення від оподаткування доходів робітників і службовців підприємств. Коли ж при оподаткуванні валового доходу зберігається індивідуальне прибуткове оподаткування, як це мало місце в Україні, то виникає цілий комплекс проблем.
При визначених надзвичайних обставинах - війнах і підготовці до них, економічних кризах - податок на прибуток доповнюється податком на надприбуток. Об'єктом обкладання виступає частина прибутку, що перевищує середній розмір за ряд років до введення податку. В роки другої світової війни такий податок стягався в США. Англії, Німеччині, Японії. Ставки податку доходили до 95-100%. Податок мав частково поворотний характер. У перші повоєнні роки сума податків із корпорацій у США й Англії була скорочена внаслідок заліку повернених сум по податку на надприбуток [17 c. 69-71].
Проте найважливішим у системі особистого прямого оподаткування поряд із податком на прибуток є особистий прибутковий податок.
Особистим прибутковим податком оподатковуються доходи фізичних осіб. Для його введення необхідна чітка диференціація доходів. Тільки за умови утворення доходів, що відповідають різноманітним суспільним класам, у держави з'являється об'єктивна можливість введення особистого податку на доходи.
Особистий прибутковий податок відомий у двох формах: шедулярна і глобальна. При шедулярній формі доходи осіб оподатковуються роздільно, по джерелу їхнього одержання; при глобальній - обкладаються загальні, сукупні доходи осіб, незалежно від джерел.
Вперше прибутковий податок у тому виді, у якому він діє дотепер, сформувався в Англії в 1842 р. у шедулярній формі і носив на собі відбиток реального обкладання. Глобальна система була введена в Пруссії в 1891 р.
Шедулярний прибутковий податок - це податок, що стягується з доходу платника податків окремо по кожному джерелу його одержання, тобто по шедулам. Класичний приклад шедулярного прибуткового податку - система обкладання, що застосовувалася у Великобританії з 1842 по 1973 р., де діяли п'ять шедул, що позначаються початковими буквами англійського алфавіту: А, В, С, D і Е. По кожній шедулі оподатковувався дохід фізичної особи від визначеної групи джерел. У випадку, коли аналізований дохід не можна було віднести ні до однієї з груп, податок не стягався. Так, по шедулі А оподатковувалися доходи від нерухомості. В доходи від лісів, використовуваних у комерційних цілях, С - доходи від державних цінних паперів, D торговий і промисловий прибуток, прибутки осіб вільних професій, Е - заробітна плата, платня, пенсії. У квітні 1973 р. Великобританія перейшла до глобальної системи обкладання. Проте шедули, на основі яких даються податкові знижки і пільги, були не тільки збережені, але і доповнені в 1976 р. новою шедулою Р, по якій оподатковуються прибутки, отримані у виді дивідендів [20 c. 80-82].
Глобальний прибутковий податок - це податок, що стягається із сукупного доходу платника податків незалежно від джерела. Система побудови глобального прибуткового податку простіше, чим шедулярного прибуткового податку, і дозволяє податковим органам точніше визначити суму оподатковуваного прибутку суб'єкта.
Сьогодні в країнах з ринковою економікою, особистий прибутковий податок функціонує в глобальній формі, за винятком Великобританії та Ірландії, де традиційно, із часів його введення, використовуються елементи шедулярної форми обкладання.
Проте в Україні не застосовується вищенаведена термінологія, а функціонування системи прибуткового оподаткування громадян залежить від того, які підходи призначені в основу її побудови.
Прибутковий податок має свої переваги й недоліки. Головною його позитивною стороною є те, що він ставить рівень оподаткування у пряму залежність від джерела сплати податків-доходу. Інші форми і види податків можуть тільки більш-менш наближатись до прямої залежності. Разом з тим велике значення для реалізації принципу справедливості має підхід до встановлення шкали ставок - пропорційних, прогресивних чи регресивних. При прогресивних велику роль відіграє рівень прогресії-помірний чи високий. Справедливість прямого прибуткового оподаткування не є заданою і автоматично діючою, вона реалізується через шкалу ставок.
Діагностика фінансово-економічного потенціалу підприємства
У нестабільному зовнішньому середовищі підприємства повинні спрямовувати
свої зусилля на утримання конкурентної позиції на ринку. За таких умов вони
змушені постійно шукати нові, більш ефективні методи господарювання,
відшукувати наявні резерви розвитку, знаходити нові ринки збуту власної ...
Земельне оподаткування в Україні
Курсова робота присвячена теоретичному осмисленню актуальної
проблеми у сфері земельного оподаткування, а також обґрунтовані шляхи її
практичного розв’язання, виконані на основі ретельно проведеного аналізу
статистичного матеріалу.
Актуальність теми дослідження. В умовах формування в У ...