Використання платниками податку права на податковий кредит надає можливість платникам зменшити свої податкові зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб за наслідками звітного року, що в багатьох випадках призводить до повернення надміру сплаченого податку протягом року. До складу податкового кредиту платники мають можливість включити суму витрат, визначених Законом № 889-IV [1]. На думку автора, обсяг бюджетного відшкодування податку з доходів фізичних осіб залежать саме від переліку витрат, які входять до складу податкового кредиту, та кількості платників, які скористувалися правом на податковий кредит. Тому проаналізувати залежність суми, поверненої з бюджету у зв’язку з нарахуванням податкового кредиту та факторів, які найбільше на них впливають, доцільно за допомогою багатофакторної регресійної моделі.
Загальне призначення множинної регресії полягає в аналізі зв’язку між декількома незалежними змінними (регресорами) та залежною змінною величиною. Основне завдання множинної регресії полягає в аналізі статистичних даних з метою виявлення математичної залежності між досліджуваними ознаками та встановлення за допомогою коефіцієнту кореляції порівняльної оцінки щільності взаємозв’язку [44, с. 112].
Побудова багатофакторної регресійної моделі здійснюється в такій послідовності [44, с. 112]:
1) визначення сукупності змінних, що входять до моделі;
2) специфікація моделі (визначення виду регресійної залежності);
) вибір методу оцінювання параметрів моделі та реалізація процедури оцінювання;
) перевірка значимості оцінок параметрів моделі;
) перевірка адекватності моделі;
) економічна інтерпретація отриманих результатів.
Загальне рівняння множинної регресії має наступний вигляд [44, с. 113]:
= a0 + a1 X1 + a2 X2 + … + am Xm ,
де Y - залежний показник;j (j = 1, 2, …, m) - вихідні фактори;j - коефіцієнти регресії.
Для побудови моделі, що описує залежність обсягу відшкодування податку з доходів фізичних осіб у зв’язку з нарахуванням податкового кредиту від витрат на сплату процентів з іпотечного кредитування, навчання платника податку або члена його Сіма першого ступеня споріднення, недержавне пенсійне страхування та довгострокове страхування життя, штучне запліднення чи всиновлення дитини, благодійну допомогу, включених до складу податкового кредиту, кількості платників податку та суми сплаченого податку доцільно застосувати рівняння множинної регресії наступного вигляду:
= a0 + a1 X1 + a2 X2 + a3 X3 + a4 X4 + a5 X5 + a6 X6 + a7 X7,
де Y - сума податку з доходів фізичних осіб, повернена з бюджету у зв’язку з нарахуванням податкового кредиту, тис. грн.;1 - сума податку з доходів фізичних осіб, сплачена до бюджету, тис. грн.;2 - кількість платників, що скористалися правом на податковий кредит, осіб;3 - сума витрат на сплату процентів з іпотечного кредитування, що входить до податкового кредиту, тис. грн.;4 - сума витрат на навчання, що входить до податкового кредиту, тис. грн.;5 - сума витрат на недержавне пенсійне страхування та довгострокове страхування життя, що входить до податкового кредиту, тис. грн.;6 - сума витрат на штучне запліднення чи всиновлення дитини, що входить до податкового кредиту, тис. грн.;7 - сума витрат на благодійну допомогу, що входить до податкового кредиту, тис. грн.;0, a1, a2, a3, a4, a5, a6, a7 - коефіцієнти регресії.
Кредитний ризик комерційного банку та шляхи його оптимізації
Поняття
банку органічно пов’язане з поняттям ризику, через те, що банки виконують
функцію перерозподілу ризиків фінансового ринку. Найскладнішим і наібільш важко
прогнозованим з фінансових ризиків є кредитний. Його складність пояснюється
великою кількістю факторів, що чинять вплив на йо ...
Страхування відповідальності позичальників за неповерненя кредиту
У взаємному зв’язку між кредитором і позичальником предмет їх спільного
інтересу - кредит – породжує різні правничо-економічні ситуації: для боржника –
зобов‘язання повернути позичені ресурси , а для кредитора право вимагати їх
повернення у попередньо узгоджених обсязі і терміні.
Неви ...