Меню сайта

Структура бюджету

Державний бюджет країни складається з двох підрозділів – доходів і видатків.

Кожна країна має свою структуру доходів та видатків бюджету, що зумовлено державним устроєм , рівнем економічного розвитку та характером економічної політики уряду. Водночас формування і використання бюджету в різних країнах має спільні риси надходжень бюджету. Дохідна частина бюджету формується за рахунок податкових надходжень, а видатки містять шість основних напрямів. Основними напрямами державних видатків є: національна оборона; утримання державного апарату; фінансування бюджетного сектора економіки; соціальні видатки; фінансування економіки; проценти за державний борг

Головним матеріальним джерелом доходів бюджету є національний дохід. Коли національного доходу не вистачає на покриття фінансових потреб, держава залучає національне багатство. Одержавлення національного прибутку здійснюється державою різними методами. Основними методами, що використовуються органами державної влади для перерозподілу доходів і утворення бюджетних прибутків, є податки, позики і емісія грошей. Співвідношення між ними різне по країнах і у часі; визначається економічною ситуацією в країні, мірою гостроти соціальних і інших протиріч, станом фінансів і фінансової політики держави.

Обсяг кожного з шести напрямів установлюється в законодавчому порядку і відбиває політику уряду.

У структурі видатків державного бюджету України найвагомішими є частки, пов'язані з утриманням бюджетного сектора економіки (освіта, правоохоронна діяльність, культура і спорт, наука, охорона здоров'я, тощо), фінансуванням національної економіки, обслуговуванням державного боргу, заходів спрямованих на ліквідацію Чорнобильської катастрофи.

Якщо видатки більші за доходи то виникає дефіцит бюджету, якщо навпаки то, доходи перевищують видатки то має місце надлишок бюджету. Майже всі нині країни мають дефіцит бюджету.

Дефіцит державного бюджету характерний на даний момент для багатьох країн. У США, наприклад, державний бюджет, був збалансований без дефіциту за останні півсотні років тільки один раз (в 1969 р.), у Франції за останні 48 років державний бюджет був дефіцитним 32 рази, і навіть в Німеччині, з її економічним і валютним «благополуччям», перевищення прибутків над витратами спостерігаються постійно. В Україні дефіцит державного бюджету за останні роки досяг такого рівня, що наша країна по цьому негативному показнику вийшла в лідери серед інших країн. Зараз фінансування бюджетного дефіциту поглинає 85% - 95% кредитних емісії і досягає майже 20% валового внутрішнього продукту (ВВП).

Відношення суми дефіциту до ВВП називають рівнем дефіцитності бюджету. Якщо такий рівень становить 1–2 %, ситуація є терпимою, якщо більший, зокрема коли перевищує 7–10 %, то підриваються підвалини стабільності економіки.

Читайте більше

Кредитний ризик комерційного банку та шляхи його мiнiмiзацiЇ
Ризик - невід’ємна складова частина людського життя. Він породжується невизначеністю , відсутністю достатньо повної інформації про подію чи явище та неможливістю прогнозувати розвиток подій . Ризик виникає тоді, коли рішення вибирається з декількох можливих варіантів і немає впевненості ...

Механізм активізації трудової діяльності в умовах ринкової економіки
Розвиток ринкових відносин в Україні передбачає формування нової системи мотивації праці, яка враховує кардинальні зміни відносин власності, економічного статусу працівників, джерел, рівня, складу і структури їх доходів. Процес становлення ринкового механізму активізації т ...