Кінцевим фінансовим результатом діяльності підприємства є прибуток. Він є загальноприйнятим оціночним показником.
Прибуток - це частина чистого доходу, створеного у сфері виробництва і як такого, що отримав свою специфічну форму на стадії реалізації. Визначається як різниця між виручкою від реалізації продукції, робіт і послуг та сумою усіх витрат на виробництво та реалізацію.
Прибуток є джерелом розширеного відтворення, утворення фонду споживання, утримання та розвитку невиробничої сфери, виробничого і соціального розвитку підприємства, фонду матеріального заохочення.
Завданнями аналізу прибутку є:
визначення обґрунтованості плану з прибутку;
оцінка виконання плану прибутку;
виявлення факторів, які вплинули на відхилення фактичного прибутку від планового;
підрахування невикористаних резервів збільшення обсягу прибутку;
відпрацювання заходів, необхідних для використання виявлених резервів.
Джерелами аналізу прибутку є звітні форми 2, 1, 1-п, 5-С, 6, 11-ОФ та облікова і планова інформація.
Виділяють два види прибутку: балансовий і розрахунковий (чистий).
Балансовий прибуток - загальна сума прибутку підприємства від усіх видів діяльності за певний період, яка відображена в його балансі. Він включає прибуток від реалізації продукції (робіт, послуг), У тому числі продукції допоміжних і обслуговуючих виробництв, що не мають окремого балансу, основних фондів, нематеріальних активів, цінних паперів, валютних цінностей, інших видів фінансових ресурсів та матеріальних цінностей, а також прибуток від орендних (лізингових) і позареалізаційних операцій.
Балансовий прибуток є одним із головних якісних показників, Що планується підприємством та відбивається в його балансі.
Розрахунковий прибуток - це частина балансового прибутку, Що залишилась після відрахування на спеціальні першочергові цілі(плата за землю, фіксовані рентні платежі, процент з прибутку за банківський кредит та інші), і відрахування додаткового прибутку від реалізації продукції, одержаного від необґрунтованого підвищення цін і порушення законів.
Чистий прибуток - це частина балансового прибутку, що залишається у господарстві після покриття всіх платежів і витрат, які здійснюються з прибутку.
Схема аналізу балансового прибутку показана на рис. 1.1.
Рисунок 1.1 - Схема аналізу балансового прибутку
Схема аналізу складу чистого прибутку приведена на рисунок 1.2. Аналіз балансового прибутку починають з визначення і порівняння з планом і з минулим роком рівня виконання плану прибутку підприємством в цілому і за складовими його елементами. Далі вивчається структура одержаного прибутку, його джерела, вплив факторів та складових частин на відхилення його від плану. Закінчується аналіз підрахунком втрат від безгосподарності, визначенням причини цих втрат, виявлення резервів та невикористаних можливостей поліпшення фінансових показників та збільшення грошових надходжень підприємства.
Рисунок 1.2 - Схема аналізу складу чистого прибутку
Прибуток від реалізації продукції залежить від кількості, якості, асортименту, номенклатури, оптових цін та собівартості виробленої продукції. Чим більший обсяг реалізації і менша собівартість реалізованої продукції - тим більший прибуток. Аналіз цього показника буде проведено окремо.
Прибуток від іншої реалізації - різниця між загальним обсягом реалізації і обсягом реалізації продукції, яка не відповідає стандартам та технологічним умовам; продукції і послуг непромислового характеру; куплених, а потім проданих виробів і товарів; наднормативних і зайвих матеріалів та інших матеріальних цінностей.
Аналіз прибутку від іншої реалізації у звітному році потребує порівняння з попереднім роком і планом обсягу послуг непромислового характеру, наднормативних і зайвих матеріальних цінностей.
Позареалізаційний прибуток - включає доходи і видатки підприємства, які безпосередньо відображаються на рахунку «Прибутки і видатки».
Податкова політика України на сучасному етапі
Темою
дослідження даної курсової роботи є податкова політика України на сучасному
етапі. Ця тема є дуже актуальною зараз, оскільки податкова політика України
порівняно з іншими державами має ряд недоліків, критикується багатьма
фахівцями, вона на даний момент змінюється, і точаться бурхл ...
Особливості оподаткування бюджетних установ
Актуальність
роботи. Діяльність держави у сфері встановлення і стягнення податків
ґрунтується на застосуванні широкого арсеналу інструментів, знання яких
необхідні, з одного боку, майбутнім фінансистам підприємницьких структур для
нарахування і сплати податків, з іншого - майбутнім фахів ...