Меню сайта

Теоретичні концепції аналізу прибутку підприємства

Відхилення фактичного прибутку від планового - відбуваються в результаті змін обсягу реалізації, виробничої собівартості, позавиробничих витрат, структури та асортименту продукції і оптових цін на продукцію.

Вплив зміни обсягу реалізації на прибуток визначається шляхом множення планової суми прибутку від реалізації товарної продукції на процент пере-(недо-) виконання плану обсягу реалізації.

Вплив зміни структури та асортименту реалізованої продукції на прибуток визначається шляхом зіставлення планового прибутку, перерахованого на фактичний обсяг та асортимент продукції.

Вплив зміни виробничої собівартості на прибуток визначається Шляхом зіставлення фактичної собівартості з плановою того ж самого обсягу продукції.

Вплив позавиробничих витрат на прибуток визначається шляхом зіставлення фактичної суми цих витрат з плановою, скорегованого на фактичний обсяг продукції на соціальні потреби. Він впливає на розподіл чистої продукції та розмірі оплати праці, сприяє росту продуктивності праці і зниженню собівартості продукції.

Аналіз результатів діяльності підприємців закінчується виявленням резервів збільшення прибутку і рентабельності за рахунок збільшення випуску та реалізації продукції, зниження собівартості продукції, зміни цін на готову продукцію, поліпшення якості продукції, усунення витрат, пов'язаних з браком, зміни прибутку (збитку) від іншої реалізації та позареалізаційних операцій (рис.1.4).

Фактори, що впливають на величину прибутку і рентабельності діляться на зовнішні та внутрішні: зовнішні - не залежні від зусиль колективу підприємства (зміна ціни на покупні матеріали, на продукцію, тарифів на перевезення, норм амортизації та ін.); внутрішні - пов'язані з виробничою діяльністю підприємства.

Аналіз резервів збільшення прибутку за рахунок цих факторів розпочинається визначенням можливого його росту за рахунок виявлених раніше резервів збільшення обсягу реалізації, покращення якості та зниження собівартості продукції.

Так, щоб виміряти резерви збільшення прибутку, необхідно суму резервів зростання обсягу реалізації помножити на середній процент рентабельності реалізованої продукції за планом.

Резервом збільшення прибутку є також усунення причин, які викликали збитки від іншої реалізації та позареалізаційні збитки шляхом корегування плану обсягу виробництва, технічної бази та інших умов господарювання.

Щодо збільшення прибутку за рахунок виявлення резервів зниження собівартості продукції, то воно обумовлене усуненням невиправданих відхилень від норм витрат матеріалів, непродуктивній виплат із фонду заробітної плати, невиправданих витрат в складі витрат на утримання та експлуатацію обладнання, загальноцехових і загальногосподарських витрат, втрат від браку.

При аналізі факторів росту рентабельності першочергово визначається вплив сукупних часток балансового прибутку на рівень розрахункової рентабельності.

Аналіз впливу витрат виробництва на рентабельність шляхом виключення із розділу 2 і 3 активу балансу сум зносу малоцінних і швидкозношуваних речей; резерву на покриття майбутніх витрат і втрат, де передбачено утворення таких резервів; заборгованості постачальникам за акцептованими рахунками (строк оплати яких не наступив), і постачальникам за невідфактурованими поставками у фактичних розмірах цієї заборгованості (але не вище суми понаднормованих залишків товарно-матеріальних цінностей, що створилися після усунення сум за переліченими статтями) із фактичної величини обігових засобів.

Перейти на сторінку: 1 2 3 

Читайте більше

Фінансування санації за рахунок зовнішніх джерел
У процесі становлення ринкових відносин в Україні всі ланки фінансової системи опинилися у глибокій кризі. На межі банкрутства перебуває сьогодні багато підприємств, які не мають змоги вчасно виконувати свої зовнішні та внутрішні зобов’язання. Існування будь-якої незамкнутої системи пере ...

Експорт та імпорт капіталу
Актуальність теми. Кожна країна володіє певними інвестиційними ресурсами, що склада­ються з її власних (національних) та іноземних інвестицій. Ці ресурси можуть використовуватися як для внутрішнього, так і для зарубіжного інвестування. напрямком руху інвестиційних ресурсів пов'язані поня ...