У процесі реалізації господарської діяльності, підприємство може зіткнутися з різноманітними загрозами, що розбалансовують його діяльність, ведуть до фінансових втрат, зміщують конкурентну позицію підприємства. Серед функціональних складових належного рівня економічної безпеки фінансова вважається провідною й вирішальною, оскільки за ринкових умов господарювання фінанси є вирішальною складовою будь-якої економічної системи.
Загрози фінансовій безпеці підприємницької діяльності - це потенційні або реальні дії фізичних або юридичних осіб, що порушують стан захищеності суб'єкта підприємницької діяльності і здатні призвести до припинення його діяльності, або до фінансових та інших втрат [7, c. 98-102].
Якщо розглянути усі можливі ризики, в процесі здійснення підприємницької діяльності, то їх можна класифікувати так:
. За сферами виявлення:
.1. Економічний - ризик, пов'язаний зі змінами економічних факторів у ході реалізації інвестиційного проекту.
.2. Політичний - ризик виникнення різноманітних адміністративно-законодавчих обмежень інвестиційної діяльності, які пов'язані зі зміною інвестиційної політики держави.
.3. Соціальний - ризик страйків, здійснення під тиском робітників незапланованих соціальних програм та інші аналогічні види ризиків.
.4. Екологічний - ризик виникнення екологічних катастроф і різних стихійних лих (землетруси, лісові пожежі, повені і под.), котрі негативно впливають на інвестиційний проект.
.5. Інші - ризик рекету, крадіжок майна, нечесності партнерів тощо.
. Відповідно до форм інвестування:
.1. Ризики реального інвестування - ризики, пов'язані з помилковим вибором місцезнаходження об'єкта будівництва, порушення графіків поставок необхідних матеріалів, комплектувальних деталей за проектами, суттєвим зростанням цін на інвестиційні товари, неправильним підбором підрядчиків та з іншими факторами, що знижують ефективність інвестиційного проекту.
.2. Ризики фінансового інвестування - цю групу ризиків пов'язано з непродуманим вибором фінансових інструментів для інвестування, фінансовими труднощами чи банкрутством окремих емітентів, непередбаченими змінами умов інвестування і т. п. Складовими ризиків інвестицій у фінансові інструменти є:
а) ризики втраченого зиску;
б) ризики зниження доходності, а саме: відсоткові ризики; кредитні ризики; біржові ризики; ризики втрати ліквідності; ризики банкрутства [6, c.670-776].
Особливо важливим є класифікація ризиків за джерелом походження, тут виділяють внутрішні та зовнішні загрози.
До зовнішніх загроз у сфері підприємницької діяльності належать:
робота спеціальних служб іноземних держав щодо здобуття інформації про економічні процеси у сфері підприємництва з мстою здійснення анти конкурентних заходів;
робота служб безпеки суб'єктів підприємницької діяльності як вітчизняних так і зарубіжних, з мстою продавлення конкурентів, заволодіння ринками збуту чи майном конкурентів;
протиправна діяльність організованих злочинних формувань та окремих осіб з метою заволодіння майном суб'єктів підприємницької діяльності.
До внутрішніх загроз безпеці підприємництва слід віднести:
протиправні чи інші негативні дії персоналу суб'єкта підприємницької діяльності, що загрожують функціонуванню та розвитку підприємництва;
порушення встановленого режиму захисту інформації з обмеженим доступом для сторонніх осіб;
порушення порядку використання технічних засобів;
інші порушення правил режиму безпеки, діловодства тощо, які створюють передумови для реалізації протиправних цілей злочинних елементів чи інших зацікавлених фігурантів;
низький рівень кадрового, організаційно-правового, інформаційно-аналітичного забезпечення управління потенційними ризиками як у контексті внутрішніх, так і зовнішніх загроз.
Зовнішні загрози виникають за межами підприємств та пов'язані з кон'юнктурою ринку і середовищем в якому воно функціонує, а їх зміна може призвести до виникнення збитків. Як внутрішні, так і зовнішні загрози можуть мати суб'єктивний і об'єктивний характер. До негативних впливів суб'єктивного типу відносяться внутрішні і зовнішні впливи, в основі яких лежать усвідомлені дії (інколи бездіяльність) людей та інших суб'єктів ринку з метою завдання шкоди підприємству, а також неякісна робота його співробітників або партнерів по бізнесу. На відміну від впливів суб'єктивного характеру, негативні впливи об'єктивного плану є наслідком непередбачених обставин, що не пов'язані безпосередньо з діяльністю даного підприємства або його співробітників.
Головними зовнішніми небезпеками і загрозами, що впливають на втрату фінансової безпеки підприємств України, є такі:
Скупка акцій, боргів підприємства небажаними партнерами;
Наявність значних фінансових зобов'язань у підприємства (як великої величини позикових коштів, так і великих заборгованостей підприємству);
Недостатньо розвинений ринок капіталу та його інфраструктура;
Значення харчової промисловостi у соцiальному та економiчному розвитку України
На сучасному етапі розвитку склалося важке
економічне становище для всього народного господарства України і особливо для
харчової промисловості, так як ця галузь дуже залежить від інших галузей –
машинобудівної, хімічної, нафтопереробної, і особливо платоспроможності
населення.
Харчо ...
Сучасна світова фінансова думка
Фінанси
- одна з небагатьох економічних категорій, яку досліджують майже всі напрями
економічної науки (якщо визначати ці напрями з огляду на фінансові проблеми).
Визначення фінансів як багатопланової категорії є стратегічним у їх вивченні.
Найчастіше фінанси розглядаються через призму і ...