Бюро протидії комерційним злочинам та рейдерству (використання рекомендацій міжнародних організацій у боротьбі з рейдерством).
Робочі групи з питань протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств при облдержадміністраціях.
Окрім рейдерства виділяють наступні зовнішні загрози для підприємств6 : гринмейл, кардерство (кардеринг), конкурентну розвідку.
Гринмейл. Гринмейл (greenmail) - корпоративний шантаж шляхом скуповування значного числа акцій певної компанії з пропозицією продати їх за умови, що інші компанії підписують угоду про невтручання.
Схема класичного корпоративного шантажу припускає, що структура, яка атакує, купує на фондовому ринку невеликий пакет акцій процвітаючої компанії. Потім настає черга скарг у контролюючі та правоохоронні органи, а також судових позовів із будь-якого приводу. Кінцевою метою є або отримання відступних за відмову від претензій, або продаж свого пакета акцій за завищеною ціною. В Україні цей вид атак лише розвивається.
Кардерство. Кардерство - діяльність споріднена з фальшуванням грошей, що характеризується підробленням засобів платежу.
Спеціалісти в галузі банківської безпеки вважають, що у 85 % випадків секретну інформацію викрадають самі банківські службовці, які мають до неї доступ у межах своєї службової діяльності. Решту 15 % становлять випадки, коли зв'язок між ними і затриманими кардерами встановити не вдалося.
За підрахунками фахівців, щорічні збитки у світовій економіці від "дій" кардерів наближаються до 100 млрд. дол, США і з кожним роком зростають. Більш за все страждають, звичайно, Північна Америка і Західна Європа, але Україна також несе значні втрати. Серед найбільш гучних випадків розкриття кардерів є одеське угруповання, яке займалося розкраданням грошей "Сіті-банку", і міжнародна злочинна організація "Кардерпланета. За даними МВС, члени останньої протягом 2000-2004 р. виготовили не менше 1333 підроблених кредитних карток, які потім використали у 23 країнах світу, викравши таким чином 3,6 млн. дол. США, що належали міжнародним платіжним системам "Віза", "Мастеркард" і "Америкен експрес" [11].
Конкурентна розвідка і конкурентна боротьба. Найбільший обсяг роботи для фахівця з конкурентної розвідки - це розробка заходів і планів як захоплення влади у великих акціонерних товариствах, так і навпаки, захисту від цих дій. Це головна потреба ринку, яка зумовлена тим, що сьогодні різко зросла конкуренція, відбувся поділ ринку. У країні з'являються іноземні компанії, які поводяться так само агресивно, як і українські.
Український великий бізнес також дуже широко використовує конкурентну розвідку. Конкурентна розвідка обмежується аналізом відкритої інформації. За неї не можна притягнути до відповідальності. Хоча дуже легко перейти межу дозволеного і розпочати нелегальне збирання інформації, але такі дії вже будуть розглядатися як протизаконні.
Бюро кредитних історій. Кредитне бюро - юридична особа, виключною діяльністю якої є збір, зберігання, використання інформації, яка складає кредитну історію.
Раз на рік будь-яка фізична особа має право звернутися в бюро в будь-якому форматі - по телефону, електронній пошті тощо, що буде прописане у зовнішніх інструкціях, які бюро розповсюджує, - із запитом про передачу їй на руки її кредитної історії. Метою такого звернення є ознайомлення з нею, щоб додати чи проаналізувати наявну інформацію. Якщо така інформація є, вона робить заявку в бюро, вказуючи на пункти, які вважає неправдивими. Бюро робить так звану червону мітку на цьому звіті, яка означає, що його перевіряють, робить запити в усі банки, які подали цю інформацію, і, якщо вона справді несправедлива, частина звіту змінюється. Механізм кредитного бюро спеціально створюється як інфраструктура, що допомагає розвитку фінансового ринку, стабілізує банківську систему України.
Згідно із Законом "Про організацію формування та обігу кредитних історій", бюро кредитних історій займається виключно веденням кредитних історій і наданням послуг, пов'язаних з обробкою й аналізом інформації, що становить кредитну історію.
Кредитна історія містить таку інформацію:
паспортні дані, ідентифікаційний код, відомості про поточну трудову діяльність сімейний стан і кількість осіб, що перебувають на утриманні, інформацію про реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності;
відомості про грошові зобов'язання суб'єкта кредитної історії;
публічну інформацію про суб'єкта кредитної історії (сукупність документованої або публічно оголошеної відкритої інформації про особу, що передбачає наявність у ній даних із державних реєстрів та інших баз даних (податкової, судової);
відомості про операції з кредитною історією (дата поновлення, перелік і дати звернень до неї суб'єкта кредитної історії тощо) [12, c. 22-28].
Відповідно до завданої шкоди діяльності підприємства, виділяють такі можливі наслідки:
Система оподаткування підприємств
Податкова
система - це сукупність податків, зборів, інших обов’язкових платежів і внесків
до бюджету держави.
Податкова
політика включає в себе обов’язкові платежі, які стягуються державою з
юридичних і фізичних осіб, на яких, згідно з законодавчими актами, покладено
обов’язок платит ...
Інвестиційна діяльність підприємства та її ефективність
У
сучасній Україні особливо важливого значення набуває активація інвестиційної
діяльності, оскільки без неї неможливо здійснити прогресивні зрушення в
економіці, підвищити конкурентоспроможність та загалом забезпечити сталий
соціально-економічний розвиток держави.
Проблемам
інвестиці ...