Підвищення розміру мінімальної заробітної плати є одним із факторів, що безпосередньо впливає на забезпечення зростання життєвого рівня населення.
З 1 березня поточного року посадові оклади (ставки заробітної плати) працівників бюджетної сфери підвищено на 10,8 відсотка, що дало можливість уникнути невиправданого зближення в оплаті некваліфікованої праці та праці фахівців.
З прийняттям Закону України від 17.06.2004 № 1801-IV «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік» видатки на оплату праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, збільшено на 1,1 млрд. гривень, що дало можливість наблизити термін запровадження мінімальної заробітної плати 237 гривень до 1 вересня замість 1 листопада 2004 року із збереженням співвідношень в оплаті праці зазначених працівників.
У 2010 році з 1 січня передбачається запровадити мінімальну заробітну плату в розмірі 262 грн. із збереженням співвідношень в оплаті праці. Порівняно з 2005 p., темпи росту мінімальної заробітної плати перевищують темпи зростання валового внутрішнього продукту та доходів зведеного бюджету. Передбачається, що в 2010 році розмір мінімальної заробітної плати зросте у 3,54 раза, тоді як обсяг валового внутрішнього продукту - у 3 рази та доходи зведеного бюджету -у 3,4 раза.
Положеннями Програми діяльності Кабінету Міністрів України передбачено забезпечити поетапне наближення мінімальної заробітної плати до прожиткового мінімуму та поступове досягнення у 2012 році 100 відсотків прожиткового мінімуму.
Головним пріоритетом бюджету залишається фінансове забезпечення заходів по вирішенню найбільш нагальних соціальних проблем і програм, спрямованих на підвищення добробуту населення.
Не дивлячись на обмеженість ресурсів бюджету, видатки на соціальний захист населення та соціальне забезпечення на наступний рік збільшуються проти 2009 року і складають 36 відсотків загальних видатків державного бюджету.
З нагоди відзначення у наступному році 60-ї річниці визволення України від фашистських загарбників 2010 рік передбачається оголосити роком ветеранів. У зв'язку з цим, а також з метою посилення соціального захисту ветеранів Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, у наступному році передбачається збільшити видатки державного бюджету на окремі програми соціального захисту ветеранів війни.
Крім того, в розрахунках загального обсягу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на наступний рік збільшено обсяг видатків на надання передбачених чинним законодавством ряду пільг та компенсацій ветеранам війни, а саме: для забезпечення санаторно - курортним лікуванням ветеранів війни та на виплату компенсацій за самостійне санаторно - курортне лікування, проведення капітального ремонту жилих будинків, виплату компенсацій на бензин особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною тощо.
Всього на зазначену мету в розрахунках до проекту бюджету враховано кошти у сумі 150 млн. грн., що майже на 30 відсотків більше проти затверджених у поточному році в місцевих бюджетах видатків на цю мету.
У 2010 році планується на 492,5 млн. грн. збільшити витрати на надання пільг і субсидій населенню, які фінансуються за рахунок цільових субвенцій з державного бюджету. З них майже на 300 млн. грн. збільшено видатки на надання пільг та субсидій населенню на придбання твердого палива та скрапленого газу.
Фінансові аспекти управління капітальними інвестиціями
Україна сьогодні знаходиться на шляху
всебічних економічних перетворень. За таких умов, налагодження стабільного
інвестиційного процесу є справою особливого значення.
Становлення і розвиток ринкової
системи господарювання потребують принципово нових підходів до організації
управління ...
Основні показники фінансового стану підприємства та їх розрахунок на прикладі ДП ПАТ Київхліб
Базою
проведення практики є дочірнє підприємство ПАТ «Київхліб»
Булочно-кондитерському комбінаті в місті Києві, на вул. Чорновола, 41, який
здійснює свою економічну діяльність в галузі виробництва хліба та хлібобулочних
виробів.
Відповідно
до Статуту основними видами діяльності є : в ...