Меню сайта

Порівняльний аналіз

Рис. 8 -2004р, введено в обіг у 2004 році, підпис "Тігіпко"

Номінали вартістю 20 гривень були випущеніу 1992, 1995 роках на яких зображено Івана Франка, а на зворотному - Львівський оперний театр(рис.9). Мотиви, з яких на цю банкноту потрапив Франко, доволі прозорі - він є умовним репрезентантом західної частини України, тобто - символізує соборність українських земель.

Рис. 9-1992р, введено в обіг у 1996р, підпис "Гетьман" (1995р, введено в обіг у 1997р, підпис "Ющенко")

У випуску 2003 року усе нібито залишається на своїх місцях. Відмінності у зовнішності поета - не дуже суттєві (заради справедливості відзначимо, що у цій версії портретне зображення більш якісне, аніж було у 1992).

Єдина новація - на лицьовому боці додано факсиміле частини вірша Івана Яковича: "Земле, моja всеплодьучаjа мати! ." (рис.10).

Очевидно, була гостра потреба підкреслити не соборність України, а відмінність її західної частини, в якій навіть говорять та пишуть "не на общепонятном".

Задля цього невідомі "трударі" не полінувалися знайти факсиміле Франка, написане за допомогою відмінної від сучасної орфографії - в такому вигляді твори письменників ХІХ - поч. ХХ століття не публікуються вже років вісімдесят.

Рис. 10-2003р, введено в обіг у 2003 році, підпис "Тігіпко"

Номінал 50 гривень випуск 1994 року. На лицьовому боці зображений Михайло Грушевський, причому десь так він виглядав після 1917 року, а на зворотному - будинок Верховної Ради. Тут, як і у випадку з Мазепою, можна відзначити певний анахронізм - будинок сучасної Верховної Ради побудовано після смерті Михайла Сергійовича.Однак задум полягав саме в тому, щоб підкреслити роль Грушевського у відновленні української державності у 1917-1920-років та певну спадкоємність між УНР 1917-1918 років та Українською Радянською Соціалістичною Республікою, парламент якої розміщався у згаданій будівлі.

Випуск 2004 року. Михайло Сергійович на лицьовому боці купюри "помолодшав" - так виглядав професор Грушевський на початку ХХ століття. Написом "Історія України" додатково підкреслюється, що він не стільки державний діяч, скільки історик. А на зворотному боці вміщено зображення Будинку Вчителя, у якому, власне, й засідала Центральна Рада.

Однак, на відміну від будинку сучасної Верховної Ради, ця будівля "не впізнається". Для експерименту, будь-хто може запитати у перехожих киян про цей будинок, і максимум один з двадцяти скаже, що тут містився український парламент, очолюваний Грушевським.

Висновок

Отже, виходячи з порівняльного аналізу гривні,вищезазначених відмінностей занадто багато, щоб пояснити їх випадковим збігом. І в 1992-му, і в 2003-2004-му роках внесення тих чи інших осіб та зображень на купюри відповідало певній концепції.

У першому випадку гривня мала підкреслити давні історичні корені української державності, приналежність українців до грона європейських народів, єдність сходу та заходу України - соборність України, боротьбу за незалежність від Росії, тяглість державницької традиції в ХХ столітті.

У другому випадку йшлося про внесення бутафорських елементів до банкнот (неіснуючих будівель, наприклад), підкреслення відмінностей між різними частинами країни, акцент не на державницькій, а на науковій (Грушевський) чи творчій (що особливо цинічно виглядає у випадку з Мазепою) діяльності

Перейти на сторінку: 1 2 3 

Читайте більше

Методи та оцінка депозитних операцій комерційних банків (на матеріалах Сімферопольської філії Акціонерного банку Київська Русь)
Випускна робота бакалавра на тему: «Методи та оцінка депозитних операцій комерційних банків» (на матеріалах Сімферопольської філії Акціонерного банку «Київська Русь») містить 81 сторінок, 25 таблиць, 3 рисунки, 1 додаток, 60 використаних джерел. Об’єктом випускної роботи бакалавра є ді ...

Податкова політика України
Проведення ринкових реформ значною мірою залежить від стану фінансів держави та її бюджету, через який держава акумулює кошти для фінансування пріоритетних напрямів розвитку економіки, соціальної сфери, культури тощо. Бюджетні відносини потребують державного регулювання, яке досягаєть ...