інвестиційні проекти - 14428,0 тис. гривень;
збереження, розвиток, реконструкція та реставрація пам’яток історії та культури - 337,1 тис. гривень.
В поточному 2008 році станом на 1 жовтня видатки на будівництво склали 112 268 тис. грн., що на 49 365,6 тис. грн. більше ніж торік. Питома вага вказаних видатків у всіх видатках спеціального фонду склала 49%.
Зазначені кошти протягом вказаного періоду були використані на будівництво і реконструкцію об’єктів соціальної сфери, зміцнення матеріально-технічної бази комунальних підприємств органів місцевого самоврядування, на заходи з упередження аварій та запобігання техногенним катастрофам у ЖКГ, на газифікацію населених пунктів. Загалом виконання річних планових показників рівне 44%.
Можна зробити висновок, що суми видатків на будівництво протягом досліджуваного періоду сильно змінювалися, не завжди в сторону збільшення, що є негативним фактором. Іншим негативом на мою думку є не освоєння всіх наданих державою ресурсів.
Наступними за величиною займаної частки в усіх видатках є видатки на транспорт, дорожнє господарство, зв'язок, та телекомунікації, їх можна записати як видатки на транспорт та утримання автомобільних доріг. Протягом 2004-2007 років та 9 місяців поточного року їх частка в усіх видатках спеціального фонду місцевих бюджетів складала в середньому 12,1%.
Так в 2004 році сума зазначених видатків становила 16 301 тис.грн., що складало 10,1% усіх видатків спеціального фонду. Виконання планового показника склало 86,7%. Однією з можливих причин не виконання плану є ненадходжень в повному обсязі податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів по обласному бюджету та бюджету міста Ужгорода. В 2005 році видатки на утримання та ремонт автомобільних доріг склали 21 970,3 тис. грн., що на 5 669,2 тис. грн., або на 34,8% більше ніж в 2004 році. Питома вага цих видатків у загальних видатках спеціального фонду склала 12,9%. Виконання планового значення склало 94,4%. Одною з причин невиконання плану стало ненадходження в повному обсязі податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів по бюджетах міст Ужгорода, Мукачева та Мукачівського району.
Характеризуючи 2006 рік слід відзначити, що сума видатків на утримання та ремонт автомобільних доріг, порівняно з попереднім періодом, зросла на 10 117,8 тис.грн., або на 46% і склала 32 088 тис. грн частка зайнята цими видатками в усіх видатках спеціального фонду була рівна 12%. Виконання планового значення в цьому році склало 94,4%.
В минулому році такі видатки склали суму в 38 271,9 тис. грн., що на 6 183,8 тис.грн., або на 19,3% більше ніж в 2006 році. Їх частка склала 10,6% усіх видатків спеціального фонду досліджуваних місцевих бюджетів. За рахунок коштів, які надійшли до спеціального фонду обласного бюджету, відремонтовано 15,2 км. автомобільних доріг місцевого значення і 2 мости (55 п/м). Виконання плану в 2007 році склало 90,1%.
Перейшовши до аналізу поточного року зауважимо, що сума видатків на утримання та ремонт автодоріг, станом на 1 жовтня 2008 року, в порівнянні з відповідним періодом минулого року зросла на 1 890 тис. грн., або на 7%. Займана ними частка в видатках спеціального фонду склала 14,9%. Виконання річного плану на рівні 65%.
Підводячи підсумок вищевикладеного можна сказати, що протягом досліджуваного періоду видатки на утримання та ремонт автодоріг щороку зростали, що є позитивним фактором. Негативною стороною є те, що при вказаному зростанні суми видатків їх використання залишає бажати кращого.
Податкова політика України на сучасному етапі
Темою
дослідження даної курсової роботи є податкова політика України на сучасному
етапі. Ця тема є дуже актуальною зараз, оскільки податкова політика України
порівняно з іншими державами має ряд недоліків, критикується багатьма
фахівцями, вона на даний момент змінюється, і точаться бурхл ...
Інформаційна система обліку і аналізу розрахунків з постачальниками і підрядниками
На сучасному етапі розвитку народного господарства
проходить подальше вдосконалення управлінської діяльності підприємств. Зміни,
які проходять в економіці України, потребують підвищення ефективності та якості
управлінської праці. Це викликано всезростаючим науково-технічним прогресом,
вп ...