Меню сайта

Регулятивні механізми місцевого оподаткування в Україні

Місцеві податки і збори є невід'ємною частиною доходів місцевих бюджетів, а значить і податкової системи держави в цілому.

Місцеві податки та місцеві збори по своїй сутності мають деякі відмінності, але їх об’єднує спільна задоволення інтересів територіальних громад, від імені яких діють органи місцевого самоврядування, оскільки такі платежі є виключно їх фінансовою базою.

Хочеться відмітити, що правове регулювання місцевих податків і зборів має певну специфіку, оскільки здійснюється на двох рівнях: на загальнодержавному і місцевому.

Прийняття нового Податкового кодексу здійснило великий вплив на системі місцевого оподаткування. Кількість податків та зборів скоротилась майже в тричі. Відтепер замість 14 платежів буде сплачуватись лише п'ять.

Так, у їх число з 01. 01.2011 р. входять:

— податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;

— єдиний податок;

— збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності;

— збір за місця для паркування транспортних засобів;

— туристичний збір.

При цьому податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, єдиний податок та збір за здійснення деяких видів підприємницької діяльності є обов'язковими для встановлення місцевими радами.

Новий Податковий кодекс України, який передбачає внесення значної кількості поправок і нововведень до діючого законодавства в сфері оподаткування, на наш погляд повинен дуже позитивно вплинути на доцільність та ефективність надходжень місцевих податків та зборів.

Проаналізувавши діючі системи місцевого оподаткування до 01. 01.2011 року та після, хочеться відмітити прогресивне в новому Податковому кодексі:

. Розширення бази оподаткування шляхом запровадження туристичного збору, який, на відміну від курортного збору, справлятиметься на всій території України;

. Спрощення адміністрування податків і зборів шляхом зміни підходів у оподаткуванні:

на заміну ринкового збору запроваджується податок за торгові місця на ринку; платниками цього податку визначені особи, які є власниками або користувачами земельної ділянки, що відведена для ринку;

на заміну збору за парковку автотранспорту запроваджується податок за спеціально відведені місця для паркування транспортних засобів, платниками якого мають стати особи, уповноважені органом місцевого самоврядування організовувати та здійснювати діяльність, пов'язану з парковою транспортних засобів;

вдосконалено механізм справляння комунального податку, збору за використання місцевої символіки, рекламного збору (зокрема, чітко визначаються платники та податкові агенти збору, передбачено механізм його сплати до тих місцевих бюджетів, де розміщена реклама);

Скасування неефективних місцевих зборів (за участь у бігах на іподромі; за виграш на бігах на іподромі; з осіб, які беруть участь у грі на тоталізаторі на іподромі; за видачу ордера на квартиру; за право на проведення конкурсного розпродажу і лотерей).

Зазначимо, що на сьогоднішній день в Україні недостатньо теоретичних обґрунтувань місцевого оподаткування у контексті зміцнення інституту місцевого самоврядування, та існують невизначеність окремих процедур справління місцевих податків і зборів.

Перейти на сторінку: 2 3 4 5 6 7 

Читайте більше

Оподаткування доходів громадян
В умовах ринкової економіки важливим питанням, пов`язаним із ефективністю виробництва і загальним економічним розвитком країни є правильна побудова і організація податкових відносин господарюючих суб`єктів і громадян з державою. Податки повинні стати суттєвим важелем державного регулюв ...

Механізм оподаткування банків (за матеріалами Вінницької філії ПАТ Кредитпромбанк)
На сьогодні існує необхідність у формуванні вітчизняної системи податкового менеджменту банку, удосконаленні його інструментарію, що забезпечить нарощення конкурентних переваг та ефективне функціонування банку. Проблеми функціонування системи оподаткування, питання податкового планува ...