Стан і тенденції розвитку пенсійної системи України тісно пов'язані практично з усіма важливими суспільними процесами, що відбуваються у країні: соціально-політичними, економічними, демографічними. Саме тому питання пенсійного забезпечення громадян належать до найскладніших і потребують невідкладного вирішення.
Пенсійна реформа повинна вирішити в Україні цілу низку проблем. Зокрема:
· забезпечити справедливу систему розподілу пенсійних коштів;
· створити для людей можливість накопичувати максимальний розмір пенсії виходячи із власних доходів;
· стабілізувати пенсійну систему та гарантувати виплати пенсій на довгострокову перспективу;
· стабілізувати фінансовий стан державного бюджету;
· ліквідувати надмірний розрив у розмірах пенсій із солідарної системи.
Необхідність проведення пенсійної реформи спричинена такими факторами, як демографічна й економічна ситуація в Україні, загальносвітові тенденції.
В Україні, як і всьому світі тривають процеси старіння населення, при цьому пенсійний вік у нас - один із найнижчих у світі.
Наприклад, у Німеччині й Сполучених Штатах і жінки, і чоловіки виходять на пенсію у 67 років, в Естонії, Латвії, Канаді - у 65 років відповідно).
Україна має вкрай незадовільне співвідношення тих, хто працює, і пенсіонерів.
Сьогодні на 100 працівників припадає 88 пенсіонерів, але через 15 років один працівник у і римуватиме одного пенсіонера.
Якщо нічого не змінювати, якщо не піднімати пенсійний вік, дефіцит пенсійної системи зростатиме, почнуться затримки з виплатами, що остаточно розбалансує солідарну пенсійну систему. (У 2009 році дефіцит бюджету Пенсійного фонду України становив 30 млрд. грн., у 2010-му - 26,6 млрд. грн., у 2011-му, за умови відсутності реформ, становитиме 20 млрд. грн.).
Дефіцит коштів пенсійної системи покривають за рахунок державного бюджету, тобто бюджетні кошти не інвестують в економіку, не використовують на підтримку медичної, освітньої чи соціальної сфери. Для українського суспільства не відчутна втрата.
Маючи таку фінансову ситуацію доведеться суттєво зменшувати розмір пенсій, аби ПФУ міг звести кінці з кінцями.
Є два шляхи вирішення проблеми: або зменшувати розмір пенсії, або просити громадян працювати довше.
Рис. 3.1 Вік виходу на пенсію у деяких країнах
Час проведення пенсійної реформи буде враховано соціально-економічні особливості українського суспільства. Зокрема:
буде збережено соціальні гарантії: реформа стосуватиметься лише майбутніх пенсіонерів, адже закони зворотної сили не мають, і для нинішніх пенсіонерів усіх категорій умови нарахування та виплати пенсій залишаться незмінними;
буде дотримано принцип поступовості: пенсійний вік для жінок збільшуватиметься з 55 до 60 років упродовж 10 років - на шість місяців кожного року починаючи з 1 лютого 2011 року. На період підвищення віку пенсія жінок буде збільшуватися на 2,5% на кожні півроки;
реформа здійснюватиметься на основі соціальної справедливості: максимальний розмір пенсії пропонується обмежити 12 прожитковими мінімумами. Спеціальні пенсії, на період роботи пенсіонера, пропонується знизити до загального рівня. А пенсії держслужбовців встановити на рівні, що не перевищує 80% їхньої зарплати. Пенсійний вік для держслужбовців-чоловіків пропонується підвищити до 62 років. Нинішні спецпенсії пропонується заморозити.
Управління фінансами
Необхідність переходу в Україні до інформаційного суспільства
ставить перед урядом завдання формування єдиного інформаційного простору (ЄІП)
в державному управлінні. Для цього необхідно враховувати особливості
функціонування всіх гілок влади державного управління, законодавчих процесів,
...
Оподаткування підприємства
Податки є необхідною ланкою економічних відносин в суспільстві з
моменту виникнення держави. Теорія оподаткування оформилася в останній третині
вісімнадцятого століття. Її творцем можна назвати шотландського економіста і
філософа А. Сміта.
З одного боку наука про податки - окрема галуз ...