Меню сайта

Аналіз ліквідності на основі основних показників

Велике значення в аналізі ліквідності підприємства має вивчення власного оборотного капіталу (ВОК), який розраховується як різниця між оборотними активами підприємства і його короткостроковими зобов'язаннями. З використанням агрегатів аналітичного балансу формула виглядатиме таким чином:

ВОК = (А1 + А2 + А3) - (П1 + П2) (2.15)

Прийнятним є і інший адекватний алгоритм розрахунку цього показника - різниця між сумою власного капіталу і довгострокових зобов'язань і величиной внеоборотных активів:

СІК = (П4 + П3) - А4 (2.16)

Результат вичислень за обома приведеними формулами буде однаковий. Власний оборотний капітал потрібний для підтримки фінансовій стійкості підприємства, оскільки перевищення оборотних коштів над короткостроковими зобов'язаннями означає, що підприємство не лише може погасити короткострокові зобов'язання, але і має фінансові ресурси для розширення своєї діяльності в майбутньому. Наявність власного оборотного капіталу служить для інвесторів і кредиторів позитивним індикатором до вкладення засобів в компанію. Власний оборотний капітал надає велику фінансову незалежність компанії в умовах уповільнення оборотності оборотних активів (наприклад, при витратах погашення дебіторської заборгованості або труднощах із збутом продукції) або втрат оборотних активів (в результаті падіння цін на готову продукцію, банкрутства дебітора).

Оптимальна сума власного оборотного капіталу залежить від особливостей діяльності підприємства, зокрема від розмірів підприємства, об'єму реалізації, швидкості оборотності матеріально-виробничих запасів і дебіторської заборгованості умов надання кредитів підприємству, від галузевої специфіки і господарської кон'юнктури.

На фінансовому положенні підприємства негативно позначається як недолік, так і надлишок власного оборотного капіталу.

Недолік цих засобів може привести підприємство до банкрутства оскільки свідчить про його нездатність своєчасно погасити короткострокові зобов'язання. Недолік може бути викликаний збитками у господарській діяльності, зростанням безнадійною дебіторською заборгованості, придбанням дорогих об'єктів основних засобів без попереднього накопичення грошових коштів на ці цілі.

Власний оборотний капітал є основним з абсолютних показників ліквідності. Він характеризує ту частину власного капіталу підприємства, яка є джерелом покриття поточних активів підприємства (т. е. активів, що мають оборотність менш одного року). ВОК є розрахунковим показником, залежним як від структури активів, так і від структури джерел засобів і має особливо важливе значення для підприємств, що займаються комерційною діяльністю і іншими посередницькими операціями. При інших рівних умовах цей показник, як правило, збільшується із зростанням об'ємів виробничої діяльності. Основним і постійним джерелом збільшення власного оборотного капіталу є прибуток.

Значне перевищення власного оборотного капіталу над оптимальною потребою в нім свідчить про неефективне використанні ресурсів.

Розрахуємо власний оборотний капітал на підприємстві в динаміці на підставі даних аналітичного балансу (див. таблицю. 2.1) по формулі 2.15:

ВОКна поч. звіт. пер. = (662 + 22857 + 1986) - (33084 + 8426)=25505-41510=-16005

Перейти на сторінку: 1 2 3 4

Читайте більше

Фінансова політика у сфері видатків бюджету України
У курсовій роботі вивчається проблематика Державного бюджету як основи фінансового регулювання економіки. Актуальність дослідження основного фінансового плану держави полягає у функціональному призначенні даного документу в державних фінансах, а також у суперечності пропонованих методів ...

Еволюція дизайну гривні в період незалежності України
Паперові грошові знаки - об’єктивні свідки багатьох історичних подій, відіграють важливу роль у системі соціально-економічних, політичних відносин як всередині країни, так і між державами. В усі часи наявність власної грошової одиниці вважалась символом державності, атрибутом визнання кр ...