Навпроти, інтегральний показник є тільки загальним орієнтиром фінансово-господарської ситуації, а для аналізу фінансового стану об’єкту використовують систему показників. Системний фінансовий аналіз застосовується власниками для обґрунтування рішень стратегічного і тактичного характеру, керівниками підприємств - для інформаційного забезпечення потреб оперативного фінансового планування [62, с. 198].
Подібний аналіз є частиною інструментарію стратегічного управління. Результативні показники системного аналізу потенційним інвесторам організації необхідні для створення і обрахунку інвестиційних проектів і розробка рішення щодо фінансування, кредиторам - задля ухвалення рішень щодо надання кредиту, його умов та обсягів. Ми вважаємо, що даний вид аналізу уможливлює проведення і ретроспективного, і перспективного аналізу фінансово-господарського стану організації, а також дає оптимальну відповідність вимогам виконання наступних завдань:
– оцінки надійності партнерів;
– оптимізації фінансової діяльності організації;
пошуку високорентабельних проектів;
залучення фінансових ресурсів; оцінки доцільності інвестування;
комплексного оздоровлення суб’єктів господарювання [51, с. 198].
Застосовують різні критерії та методи для проведення комплексної оцінки. Спільним для них є те, що необхідно сформувати перелік фінансових показників, що впливають на загальну оцінку. Ключовим елементом процесу комплексного (системного) аналізу фінансового стану організації є модель аналізу вхідної інформаційної бази. Дана модель являє собою обґрунтовану відповідно до специфічних характеристик певного випадку процедури узагальненого аналізу органічне поєднання аналітичних, статистичних та математичних методів дослідження.
Ефективність рейтингового аналізу та адекватність узагальнених результатів поставленим завданням передбачає доцільність вибору інструментарію та його обґрунтованість.
Інструментарій, що використовується виконавцем системного аналізу для обробки вхідної фінансово-господарської інформації, широко представлений в фінансовій літературі низкою формалізованих методик, що об’єднуються в три групи в залежності від специфіки їх узагальнених характеристик:
визначення інтегрального показника фінансового становища організації - об’єкта дослідження;
ранжирування фінансових коефіцієнтів та показників;
співвідношення розрахункових показників та еталонних величин.
Специфіка обробки наданої інформації на базі створення ранжованого ряду фінансових коефіцієнтів та показників надає можливість рекомендувати його для використання в разі вирішення специфічних задач, що виникають перед виконавцями фінансового аналізу, а саме:
формування імовірних напрямів впливу на господарську діяльність організації для реалізації її економічного потенціалу;
– деталізований пошук ситуації щодо певних фінансових індикаторів, які застосовуються в процесі дослідження;
– ідентифікація «слабких» місць організації, які проявляються в формі незадовільних значень загальних показників, які можуть бути індикаторами відповідних напрямів функціонування організації [32, с. 28].
Частково відрізняється від попередньої моделі алгоритм оцінки фінансового стану організації на підставі обрахунку абсолютної величини інтегрального показника. Використання даної моделі як форми комплексного аналізу можна рекомендувати для ряду випадків:
Бюджетна політика України стан та перспективи
Зі становленням України незалежною країною однією з
першочергових завдань постало вирішення проблеми формування ефективної
державної бюджетної політики і особливо правильного вибору в її складі
пріоритетів соціально-економічного розвитку. За часи незалежності України
вироблено певні орга ...
Роль кредиту в діяльності підприємства
Комерційний кредит - історично перша форма кредитних відносин.
Практика відстроченого платежу в обмін на негайно одержувані
товари існувала ще на ранніх стадіях
розвитку товарного обміну. Комерційний кредит
(продаж товарів з відстрочкою платежу) виник й утвердився
внаслідок сталого не ...